26 pacientë të infektuar në Tiranë, asnjë rast në zonat e tjera

të infektuar

26 pacientë me koronavirus janë zbuluar 24 orët e fundit, duke e çuar totalin e të prekurve në 1076.

Gjatë 24 orëve janë shëruar 11 qytetarë, duke e çuar në 823 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Rovena Daja, nga ISHP bëri me dije se të infektuarit e rinj janë zbuluar të gjithë në Tiranë. 12 prej të prekurve janë personel shëndetësor në QSUT, të gjithë të infektuar nga një infermiere, e konstatuar pozitive tre ditë më parë. Asnjë prej tyre nuk ka simptoma. Të gjithë zonat e tjera në Shqipëri rezultojnë për të dytën ditë rradhazi pa raste të reja.

Lexoni: Paketa e dytë financiare do të rishikohet për t’u dhënë mundësi atyre që nuk përfituan

Që prej fillimit të marsit janë testuar mbi 15 mijë persona, prej të cilëve janë:

– 1076 të infektuar,

– 33 viktima;

– 823 të shëruar,

– 220 të infektuar aktivë.

Në spitalin e Infektivit aktualisht po marrin shërbim 24 pacientë, ku 3 janë në terapi intensive.

Në vendin tonë aktualisht janë 220 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës dhe Krujë.

Shpërndarja gjeografike e pacientëve aktivë deri më 28 maj është:

– Tiranë, 122 pacientë aktivë,

– Durrës, 51 pacientë aktiv,

– Krujë, 17 pacientë aktivë,

– Shkodër, 12 pacientë aktivë,

– Berat, 6 pacientë aktivë,

– Kamëz, 9 pacientë aktivë,

– Fier, 2 pacientë aktivë,

– Korçë, 1 pacient aktiv.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale