21 pacientë të infektuar me COVID-19, 13 prej tyre personel shëndetësor

të infektuar

21 pacientë me koronavirus janë zbuluar 24 orët e fundit, duke e çuar totalin e të prekurve në 1050.

Në 24 orët e fundit janë të shëruar 9 qytetarë, duke e çuar në 812 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Dr. Flutura Beqo, nga ISHP bëri me dije se të infektuarit e rinj janë zbuluar të gjithë në Tiranë. 13 prej të prekurve janë në QSUT, personel shëndetësor dhe pacientë, të infektuar nga një infermiere, e konstatuar pozitive dy ditë më parë.

Lexoni: 1 Qershor, hapin dyert çerdhet dhe kopshtet. Ja cilat janë kriteret e stafit dhe prindërve

Që prej fillimit të marsit janë testuar mbi 14,500 persona, prej të cilëve janë:

– 1050 të infektuar,

– 33 viktima;

– 812 të shëruar,

– 205 të infektuar aktivë;

Në spitalin e Infektivit aktualisht po marrin shërbim 25 pacientë, ku 3 janë në terapi intensive.

Shpërndarja gjeografike e pacientëve aktivë deri më 27 maj është:

– Tiranë, 101 pacientë aktivë,

– Durrës, 51 pacientë aktivë,

– Krujë, 23 pacientë aktivë,

– Shkodër, 12 pacientë aktivë,

– Berat, 6 pacientë aktivë,

– Kamëz, 9 pacientë aktivë,

– Fier, 2 pacientë aktivë,

– Korçë, 1 pacient aktiv.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale