Konfindustria: Falimenti sërish i ARMO-s rezultat i paaftësisë dhe korrupsionit qeveritar

Konfindustria : Falimenti sërish i ARMO-s rezultat i paaftësisë dhe korrupsionit qeveritar


Konfindustria vlerëson, se falimentimi i rradhës i kompanive menaxhuese të “ARMO-s” ishte pasoja e pritshme e një procesi të dështuar i zbatuar në mbi 20 vjet nga vendimarrjet politike të të gjithë krahëve me industrinë dhe gjithë sektorin e hidrokarbureve në Shqipëri.

Gjergj Buxhuku, Administratori i Konfindustrisë, thekson në një njoftim për shtyp se, “shkatërrimi hap pas hapi i zinxhirit të mbyllur të kërkimit, zbulimit, nxjerrjes, përpunimit dhe tregtimit te sektorit të hidrokarbureve është përshkuar nga paaftësia e qartë institucionale dhe shenja të qarta të korrupsionit qeveritar”.

Lexoni : https://businessmag.al/armo-serish-ne-krize/

Pasojat e strategjisë së mësipërme të dështuar dhe klienteliste janë çmimet nga më të larta dhe cilësia më e dobët e karburanteve në Rajon dhe Europë, rrënimi i plotë i prodhimit vendor, dëme buxhetore financiare të ekonomisë kombëtare me vlerë prej mbi 2 miliardë nga nxjerrja, përpunimi dhe tregtimi i naftës.

Këtu nuk llogariten dëmet e rënda shëndetësore, mjedisore dhe teknike, që sipas Konfindustrisë, vijnë si pasojë e cilësisë jashtë standarteve të hidrokarbureve në qarkullim me vlerë prej dhjetra milionë euro të përvitshme.

Tregu i hidrokarbureve në Shqipëri, vëren përfaqësia e biznesit, është më i madhi në ekonominë kombëtare me qarkullim vjetor prej mbi 1 miliard euro dhe mbi 10% të PPB-së. Shqipëria është i vetmi vend në Rajon dhe nga të paktët në Europë, që zotëron rezerva tokësore/on shore të naftës.

Punonjësit e ARMO-s erdhën në këmbë nga Fieri në Tiranë në muajin dhjetor, kur qeveria u premtoi përmes kompanisë se do të merrnin pagesën e prapambetur.

Por, vetëm pak ditë më vonë, në janar, Ministri i Financave (qeveria ka 15% të aksioneve të kompanisë) ka bërë të ditur  se zyrat e punës në Fier do të angazhohen për t’i asistuar punonjësit të marrin statusin e papunësisë dhe rrjedhimisht pagesën e papunësisë. Fakt i kundërshtuar fort nga punëtorët.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0