ARMO, sërish në krizë

ARMO, sërish në krizë


Nuk kanë të sosur, problemet financiare për shoqërinë ARMO. Zinxhiri i detyrimeve financiare, krijuar ndër vite, ka bërë që kompania të kalojë kriza të njëpasnjëshme me pasoja të rënda jo vetëm për mbi 1000 punonjës të saj, por edhe buxhetin e shtetit dhe ekonominë e vendit.

‘’Pelegrinazhi’’ i punonjësve nga Fieri në Tiranë në muajin dhjetor, u mundësoi atyre vetëm pagesën e muajit nëntor.

Lexoni: https://businessmag.al/rikthehet-kriza-ne-armo-naftetaret-ne-kembe-drejt-tiranes/

Ndërkohë, Ministri i Financave (qeveria vijon të ketë 15% të aksioneve të kompanisë) ka bërë të ditur së fundi, se zyrat e punës në Fier do të angazhohen për t’i asistuar punonjësit të marrin statusin e papunësisë dhe rrjedhimisht pagesën e papunësisë.

Për pak më shumë se një vit, rafineria u rifut në punë përmes një instrumenti që tejkaloi bllokimet e vendosura nga shoqëritë e përmbarimit për llogari të doganave, tatimeve, e bankave që presin pagesat e detyrimeve të prapambetura nga ARMO.

Përmes një kontrate, qera financiare, kompania e regjistruar of shore IRTC, futi në punë rafinerinë. Nxitje për punën ishte marrëveshja me Bankers Petroleum, për përpunimin e një sasie të caktuar të naftës. Por, pas disa muajsh edhe kjo kompani që ndryshoi aksionerët duke kaluar nga të huajt në ata shqiptarë, filloi të shfaqë probleme në pagesa me klientë e punëtorë.

Largimi i saj, konfirmohet tashmë nga deklarata e ministrit të Financave, i cili ndërsa flet për sigurimin e pagesave të papunësisë naftëtarëve, fton sipërmarrës, duke theksuar se, ‘qeveria qëndron e angazhuar, për të mbështetur çdo investitor serioz që do të vijë me një projekt serioz, për zhvillimin e biznesit në Rafineritë e Ballshit dhe të Fierit, apo një ofertë nga investitor serioz, për zhvillimin e një biznesplani në sektor, ku përfshin vënien në punë të të dyja Rafinerive’’.

Në fakt, uzina e ARMO-s në Fier, vlerësohet të jetë shitur së fundi nga përmbaruesit, në një ankand për rreth 5 milionë dollarë. Ekspertët e fushës, vlerësojnë se përkeqësimi i gjendjes financiare ka sjellë dhe degradim të uzinave që kanë nevojë për financim, duke e bërë gjithnjë e më të vështirë suksesin e mundshëm të një investitori të ri në kompani.

Ekspertët vlerësojnë se qeveria duhet të trajtojë seriozisht fatin e një prej kompanive më të mëdha në vend, jo vetëm për mundësitë që do të ofronte në një përdorim efektiv, por edhe se po krijon kosto të madhe financiare për buxhetin e shtetit.

Kompania, llogaritet të ketë një borxh të akumuluar në institucionet shtetërore mbi 280 milionë dollarë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0