150 ndërmarrje pjesë e programit të këshillimit të BERZH - Business Magazine Albania

150 ndërmarrje pjesë e programit të këshillimit të BERZH


Mbi 150 ndërmarrje kanë përfituar mbështetje nga programi për “Këshillimin e Bizneseve të Vogla në Shqipëri”

Falë transferimit të njohurive, Ndërmarrjet Vogla dhe të Mesme (NMV) në Shqipëri janë bërë më konkuruese dhe inovative

BERZH, BE dhe Ministria e Financave dhe Ekonomisë organizuan një aktivitet për të kremtuar arritjet e këtij bashkëpunimi në tre vitet e fundit

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) ka zbatuar një program tre-vjeçar për këshillimin e Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme në Shqipëri, të financuar nga Bashkimi Evropian me vlerë rreth 2 milionë Euro.

Mbi 150 ndërmarrje janë mbështetur nga programi duke përfituar nga asistenca e konsulentëve vendas dhe ekspertëve ndërkombëtarë të industrisë. Ky program ka ndihmuar bizneset e vogla dhe të mesme të përftojnë njohuritë e nevojshme për t’u zhvilluar e për t’u bërë më konkuruese në tregjet rajonale dhe ato të Bashkimit Evropian.

Programi ka arritur rezultate në rritjen e konkurueshmërisë së NMV-ve, si dhe në rritjen e kapaciteteve të inovacionit dhe aftësisë për të tërhequr investime përmes përmirësimit të cilësive drejtuese, zhvillimit strategjik, marketingut, rritjes së eksporteve, menaxhimit të burimeve njerëzore dhe efiçencës në energji.

Si rezultat i programit, 85% e kompanive raportuan rritje në të ardhurat e tyre, 58 % raportuan rritje në numrin e punonjësve, mbi 70% e kompanive përfituese raportuan rritje në produktivitet, ndërsa 74% e kompanive eksportuese raportuan një rritje në volumet e eksportit .

BE është donatori më i madh individual i BERZH në pesë vitet e fundit që mbështet aktivitetet e Bankës në të gjithë vendet ku ajo operon. Ky program për këshillimin e NMV-ve vjen në vijim të programit prej 1 Milionë Euro të financuar nga BE për BERZH në 2008 dhe ka ndihmuar ndërmarrjet e vogla e të mesme në Shqipëri të adresojnë sfidat e brendshme që pengojnë rritjen e tyre. Që prej fillimit të aktivitetit në Shqipëri, BERZH ka investuar përafërsisht mbi 1 miliardë euro në mbi 80 projekte në sektorë të ndryshëm të ekonomisë vendase.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0