10 thënie motivuese të Martin Luter King - Business Magazine Albania

10 thënie motivuese të Martin Luter King

Martin Luter King

Martin Luter King, vazhdon të na frymëzojë, duke mbetur simbol i zhvillimit social.

Më poshtë, ju sjellim disa prej thënieve rreth jetës dhe njeriut.

“Historia do të duhet të regjistrojë se tragjedia më e madhe e kësaj periudhe të tranzicionit shoqëror nuk ishte zhurma e ashpër e njerëzve të këqij, por heshtja e tmerrshme e njerëzve të mirë.”

“Nëse një njeri nuk ka zbuluar diçka për të cilën do të vdesë, ai nuk është i aftë të jetojë”.

“Pyetja më këmbëngulëse dhe urgjente e jetës është,” Çfarë po bën për të tjerët? “

“Asgjë në të gjithë botën nuk është më e rrezikshme sesa injoranca e sinqertë dhe marrëzia e ndërgjegjshme.”

“Asgjë nuk i lëndon disa njerëz më shumë sesa mendimet.”

“Prona ka për qëllim t’i shërbejë jetës dhe pa marrë parasysh sa e rrethojmë me të drejta dhe respekt, ajo nuk është qenie personale. Nuk është njeri”.

“Rrallë gjejmë burra që me dëshirë përfshihen në mendime të forta. Ekziston një kërkim pothuajse universal për përgjigje të lehta dhe zgjidhje gjysmë të pjekura”.

“Funksioni i arsimit është të mësojë dikë të mendojë intensivisht dhe të mendojë në mënyrë kritike. Inteligjenca plus karakteri – ky është qëllimi i edukimit të vërtetë.”

“Cilësia, jo jetëgjatësia, e jetës së dikujt është ajo që është e rëndësishme.”

“Nuk ka asgjë më tragjike sesa të gjesh një individ të zhytur në gjatësinë e jetës, pa gjerësi”.

INC

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0