10 thënie frymëzuese nga Will Smith - Business Magazine Albania

10 thënie frymëzuese nga Will Smith

Will Smith

Nuk ka qenë i lehtë rrugëtimi i asnjë artisti. Will Smith është një prej atyre, që pavarësisht se u bë i njohur me role komike, ai u maturua dhe sot frymëzon miliona ndjekës të tij. Më poshtë ju sjellim 10 thënie frymëzuese të tij. Ato janë parimet e tij, por mund të jenë edhe tuajat.

1-“Jeta nuk matet nga çastet kur merr frymë, por nga ato që të lënë pa frymë”.

2-“Zgjohem çdo mëngjes duke besuar se sot do të jetë më mirë se dje”.

3-“Hapi i parë është të thoni se ju mundeni”.

4-“Ndarja e talentit dhe aftësisë është një nga konceptet më të keqkuptuara për njerëzit, të cilët përpiqen të shkëlqejnë, kanë ëndrra dhe duan të arrijnë shumë. Talenti është i natyrshëm. Aftësia zhvillohet vetëm me orë e orë për të përmirësuar zanatin tuaj”.

5-“Nëse nuk luftoni për atë që doni, mos qani për ato që do të humbisni”.

6-“Frika nuk është e vërtetë. I vetmi vend ku mund të ekzistojë frika është në mendimet tona për të ardhmen. Është një produkt i imagjinatës tonë, duke na frikësuar për gjëra që nuk janë të pranishme dhe që nuk ekzistojnë. Mos më keqkuptoni rreziku është i vërtetë, por frika është një zgjedhje.”

7-“Paratë dhe suksesi nuk i ndryshojnë njerëzit; ato thjesht plotësojnë diçka që ka qenë gjithmonë aty.”

8- “Nëse nuk jeni duke e bërë jetën e dikujt tjetër më të mirë, atëherë po humbisni kohën tuaj. Jeta juaj përmirësohet kur e bëni jetën e njerëzve të tjerë më të mire”.

9- “Nuk ju nevojitet një plan B sepse ai ju shpërqëndron nga plani A.”

10-“Mos i ndiq njerëzit. Ji vetvetja. Bëj gjërat e tua dhe puno shumë. Njerëzit e vërtetë – ata që i përkasin jetës tuaj, do të vijnë vetë tek ty dhe do të qëndrojnë përgjithmonë”.

Lexo: 3 librat që kanë çuar Will Smith drejt suksesit

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0