10 qytetet më të mira në SHBA për të gjetur një punë të re, me pagesë të lartë në 2022 – pa sakrifikuar cilësinë e jetesës - Business Magazine Albania

10 qytetet më të mira në SHBA për të gjetur një punë të re, me pagesë të lartë në 2022 – pa sakrifikuar cilësinë e jetesës

qytetet më të mira

Banorët e Kolumbisë, Maryland; Sipas një analize të re nga faqja financiare WalletHub, Salt Lake City dhe San Francisco janë të gatshëm të kenë punë të reja me pagesë të lartë dhe të shijojnë një cilësi të mirë jetese. Analiza rendit 182 qytete të SHBA-së në 31 metrika që matin punën dhe perspektivën socio-ekonomike.

Renditja peshon pikat më të larta të të dhënave të tregut të punës të çdo qyteti, si mundësitë e punësimit, paga mesatare fillestare, rritja e punësimit, shkalla e papunësisë dhe perspektiva e punësimit.

Renditja merr gjithashtu parasysh mundësinë e jetesës së çdo qyteti, duke përfshirë të ardhurat mesatare vjetore të rregulluara për koston e jetesës, përballueshmërinë e banesave, kohëzgjatjen mesatare të ditës së punës dhe udhëtimit, aksesin në tranzit dhe nëse qyteti ka lehtësitë që e bëjnë atë një vend të mirë për të pasur një familje, ose mund të gjeni aktivitete rekreative.

Leoni: Ju duhen minimalisht 1 milion dollarë kursime për të dalë në pension në këto qytete

Nëse po mendoni të bashkoheni me Dorëheqjen e Madhe gjithnjë në rritje këtë vit, dhe ndoshta po lëvizni për ta bërë këtë, këtu janë 10 qytetet më të mira për të gjetur një punë me pagesë të lartë dhe për të shijuar një cilësi të mirë jete në 2022:

  1. Nashua, New Hampshire
  2. San Jose, Kaliforni
  3. Scottsdale, Arizona
  4. Seattle, Uashington
  5. Orlando, Florida
  6. Austin, Teksas
  7. Portland, Maine
  8. San Francisko, Kaliforni
  9. Salt Lake City, Jutah
  10. Columbia, Maryland

Çuditërisht, qytetet me pagën fillestare mesatare më të lartë janë të përqëndruara në Silicon Valley, duke përfshirë San Jose, Oakland dhe Fremont. Seattle dhe Washington, DC gjithashtu kryesojnë listën për ofrimin e punëve me pagesë të lartë.

Por një pagë e madhe nuk do të shkojë larg në një qytet me kosto të lartë jetese nëse i shpenzon të gjitha për strehim dhe mallra bazë.

Të rregulluara për koston e jetesës, qytetet ku banorët kanë të ardhurat mesatare vjetore më të larta përfshijnë Kolumbinë, Maryland; Virginia Beach, Virxhinia; Plano, Teksas; Chandler, Arizona; Chesapeake, Virxhinia; dhe Scottsdale, Arizona.

Nëse jeni më të shqetësuar për vëllimin e madh të mundësive të punës, do të dëshironi të shikoni në Columbia, Karolinën e Jugut; Shën Luis; Orlando, Florida; Salt Lake City; dhe Cincinnati.

Renditja e WalletHub përdor të dhëna nga Byroja e Regjistrimit në SHBA, Byroja e Statistikave të Punës, Departamenti i Strehimit dhe Zhvillimit Urban të SHBA, Këshilli për Kërkime Komunitare dhe Ekonomike, Indeed, Glassdoor, ManpowerGroup dhe më shumë.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0