10 Pyetje të çuditshme gjatë intervistave për punë të Apple

10 Pyetje të çuditshme gjatë intervistave për punë të Apple


“Çfarë ju sjell këtu sot?”

Apple njihet si vendi më emocionues dhe sfidues ku mund të punojë dikush, dhe s’ka asnjë surprizë kur marrim vesh se të punësohesh në këtë kompani nuk është detyrë e lehtë.

Si Google dhe kompani të tjera të mëdha, Apple bën edhe pyetje teknike bazuar në eksperiencën e kaluar të punës dhe disa “puzzle”për trurin.

Ndër pyetjet më të vështira të pyetura gjatë një interviste pune disa përfshijnë probleme me kleçka matematikore, ndërsa të tjerat janë të thjeshta, por mjaftueshëm të paqarta për t’ju mbajtur pezull.

1. “Shpjegojani një 8-vjeçari se çfarë është një modem (ose router) dhe funksionet e saj.”- Një kandidati për At-HomeAdvisor

2. “Cili është miku juaj më i mirë?”— Një kandidati për Family Room Specialist

3. “Nëse keni 2 vezë, dhe doni të zbuloni se cila është dyshemeja më e lartë nga e cila mund të hidhni vezët pa i thyer ato, si do ta realizonit? Cila është zgjidhja optimale?”- Një kandidati për Software Engineer

4. “Keni 100 monedha që ndodhen në tryezë, secila me një anë ‘lek’dhe një anë ‘stemë’. 10 prej tyre janë në anë ‘kokë’, 90 janë në anë ‘stemë’. Ju nuk mund ta ndjeni, shikoni apo në ndonjë mënyrë tjetër se në ç’anë janë monedhat. Ndajini monedhat në dy pjesë në mënyrë të tillë që në secilën bashkësi të ndodhet një numër i njëjtë i monedhave ‘lek’.- Një kandidati për Software Engineer

Artikulli u publikua në faqen 21 të nr. 8 të revistës Business Magazine Albania. Për ta shfletuar të plotë revistën klikoni këtu.

5. “Jepen tre kuti, në njërën ndodhen vetëm mollë, në një tjetër ndodhen vetëm portokalle, dhe në tjetrën ndodhen edhe portokalle edhe mollë. Kutitë janë emërtuar gabim në një mënyrë të tillë që asnjë nga etiketat mbi kutitë nuk tregon përmbajtjen e vërtetë të asaj çfarë ndodhet brenda tyre. Pa e parë kutinë, hapni njërën prej tyre dhe nxirrni një frut. Duke parë frutin, si mund t’i etiketoni menjëherë kutitë në mënyrë korrekte?”- Një kandidati për Softaware QA Engineer

10-Pyetje-janë-pyetur-gjatë-intervistave-punë-Apple -businessmag

6. “Si do ta reduktoni koston e këtij stilolapsi?”- Një kandidati për Global Supply Manager

7. “Pse ndryshoi Apple emrin nga Apple Computers Incorporated në Apple Inc.?”- Një kandidati për Specialist

8. “Ju vendosni një gotë me ujë në një disk rrotullues regjistrimi dhe filloni dalëngadalë të shtoni shpejtësinë. Çfarë ndodh në fillim, del gota nga baza e diskut, rrëzohet mbi të, apo shpërndahet uji jashtë gotës?”- Një kandidati për Mechanical Engineer

9. “Nëse ju jepet një vazo me monedha origjinale dhe fallco së bashku, dhe ju nxirrni një dhe e hidhni 3 herë, merrni me rradhë rezultatet ‘kokë’, cilat janë shanset që të keni nxjerrë një monedhë origjinale ose fallco?”- Një kandidati për Lead Analyst

10. “Cilat janë dështimet tuaja, dhe si keni mësuar ju prej tyre?”- Një kanddati për Software Manager

Artikulli u publikua në faqen 21 të nr. 8 të revistës Business Magazine Albania. Për ta shfletuar të plotë revistën klikoni këtu.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0