10 mënyra për të rritur vetëbesimin tuaj - Business Magazine Albania

10 mënyra për të rritur vetëbesimin tuaj

vetëbesimin

Vetëbesimi është një nga cilësitë më të rëndësishme që duhet të keni në jetë. Kjo ju ndikon në një nivel personal, profesional dhe madje edhe social. Ndërsa është e lehtë të supozosh se njerëzit e sigurtë janë thjesht “të lindur në atë mënyrë”, realiteti është se ju mund të rrisni besimin dhe vetëvlerësimin tuaj, pavarësisht nëse është diçka që ju vjen natyrshëm.

Këtu janë 10 këshilla për t’u bërë më të sigurtë në aftësitë tuaja, në mënyrë që në fund të mund të hapni potencialin tuaj dhe të shkoni pas mundësive që dëshironi për veten dhe të ardhmen tuaj.

1. Filloni duke pranuar arritjet tuaja

Jepini vetes merita aty ku duhet! Ju keni arritur shumë gjëra në jetën tuaj, të vogla dhe të mëdha dhe duhet të jeni krenarë për këtë. Bëni një listë të gjërave “fituese” për të cilat jeni krenarë dhe mbajeni të dukshme, veçanërisht në ditët kur keni nevojë për një nxitje shtesë.

2. Mendoni për cilësitë që ju bëjnë unik

Askush tjetër nuk ka të njëjtin kombinim cilësish si ju, ndaj festoni! Mendoni se si mund të përforconi pikat tuaja të forta dhe mos e zbehni dritën tuaj. Filloni duke ndarë talentet tuaja me të tjerët dhe duke lejuar gëzimin që ju sjell të nxisë hapin tuaj të ardhshëm pozitiv përpara. Ngjashëm me listën tuaj “fituese”, shkruani një listë “Unë jam” me të gjitha cilësitë e mahnitshme që zotëroni.

Lexoni: Si mësova të them jo me vetëbesim?!

3. Bëni punën

Asgjë nuk e rrit më shumë vetëbesimin tuaj sesa të dini se jeni të përgatitur. Besojini vetes dhe praktikoni paraprakisht nëse e dini se njohuritë tuaja mund të testohen. Simulimi i përvojës dhe mënyra se si do t’i përballoni sfidat do të ndihmojë në rritjen e besimit tuaj. Për më tepër, angazhimi për të bërë një gjë në ditë që ju ndriçon dhe ju sjell gëzim do të ndërtojë besimin tuaj dhe do ta mbajë mendësinë tuaj në një vend të shkëlqyer.

4. Adresoni frikën tuaj

Frika mund të jetë një nga emocionet më dobësuese dhe mund të shkatërrojë vetëbesimin tuaj nëse nuk jeni të kujdesshëm. Në vend që të fuqizoni frikën, krijoni një plan loje se si do ta trajtoni atë nëse, rastësisht, ndodh në të vërtetë.

5. Shtiruni derisa ta arrini

Ndonjëherë në mënyrë që të bëheni më të sigurtë, duhet të silleni sikur tashmë jeni të sigurtë. Duke e bërë këtë, me kalimin e kohës do të filloni të ndiheni më të sigurtë. Provoni të dëgjoni pohimet dhe meditimet e drejtuara për të filluar riformulimin e mendimeve me të cilat mbushni mendjen tuaj dhe për të identifikuar deklaratat që ndihmojnë në ngritjen e mentalitetit tuaj. Provoni të shikoni në pasqyrë dhe të thoni “Jam mjaftueshëm” si gjënë e parë në mëngjes. Është e pabesueshme se çfarë mund të bëjnë këto veprime të vogla për besimin dhe vetëvlerësimin tuaj.

6. Jini rreth njerëzve të tjerë pozitivë që do t’ju mbështesin dhe inkurajojnë në udhëtimin tuaj

Ndonjëherë ju mund të përfitoni nga “vetëbesimi i huazuar” dhe me këtë nënkuptojmë mbështetjen dhe besimin që të tjerët kanë tek ju. Sigurohuni që ata përreth jush po ju ngrenë lart dhe nuj ju tërheqin poshtë dhe pranoni me dashamirësi çdo koment motivues, kompliment ose mbështetje që merrni prej tyre. Mos i nënvlerësoni arritjet, pikat e forta ose fitoret tuaja. Kur e bëni këtë, po i sinjalizoni vetes se nuk jeni aq të mrekullueshëm sa jeni në të vërtetë dhe se besimi kufizues mund të pengojë nivelin tuaj të vetëbesimit.

7. Vizualizoni veten duke arritur qëllimet tuaja

Të shohësh veten të suksesshëm do të ndihmojë në rritjen e vetëbesimit dhe do t’ju japë motivimin për të vazhduar. Kur të vijë koha për të bërë lëvizje, përqëndrohuni në atë që do të bëjë rezultati për të ardhmen tuaj për ta mbajtur veten të ecni përpara. Kur je i lidhur me “pse”-në tënde, ka më pak gjasa të futesh në kokën tënde dhe të pengosh veten nga momenti përpara.

8. Kujdesuni për shëndetin tuaj mendor dhe fizik

Vetëbesimi juaj lidhet drejtpërdrejt me mënyrën se si ndiheni. Hani mirë, ushtrohuni dhe flini mjaftueshëm. Kushtojini vëmendje jo vetëm shenjave dhe simptomave fizike, por edhe ndryshimeve të shëndetit mendor që duhet të adresohen. Nëse nuk gjeni kohë për mirëqenien, do të gjeni kohë për sëmundjen, kështu që krijoni një rutinë për veten tuaj që ndihmon të dyja fushat. Kur jeni në një vend të mirë mendërisht dhe fizikisht, keni shumë më shumë gjasa për të pasur besimin që ju nevojitet për të bërë lëvizjen e radhës pozitive në drejtimin që dëshironi të shkoni.

9. Përvetësoni një mentalitet rritjeje dhe mos u fokusoni në përsosmërinë

Ju do të ndërtoni vetëbesimin tuaj, në vend që t’i lejoni vetes të besoni se jeni ose një sukses ose një dështim. Kur shihni dhe pranoni atë që po mësoni dhe si po zhvilloni, do të shihni që vetëbesimi juaj të përmirësohet njëkohësisht, sepse po i jepni vetes mundësinë të dilni jashtë zonës suaj të rehatisë dhe të mësoni gjëra të reja.

Lexoni: Si të thuash ‘Jo’ dhe prapë të pëlqehesh

10. Vazhdoni ta bëni atë

Përsëritja ndërton elasticitet dhe guxim, të cilat, nga ana tjetër, rrisin vetëbesimin tuaj. Duke ditur se jeni në gjendje të bëni përparim dhe të kaloni sfidat, padyshim që do ta bëjë më të lehtë herën tjetër kur të bëni diçka që kërkon vetëbesimin tuaj për t’u shfaqur.

Ndërtimi i vetëbesimit nuk është gjithmonë i lehtë, por me kohë dhe përpjekje mund të arrihet. Mos harroni të filloni me pak, të festoni arritjet tuaja, të mendoni pozitivisht për veten dhe të rrethoheni me njerëz që do t’ju mbështesin. Dhe më e rëndësishmja, mos hiqni dorë nga vetja!

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0