10 këshilla të vlefshme për të bërë sa më shumë para


Para 6 muajsh, unë dhe gruaja ime vendosëm që t’a kthenim shtëpinë tonë verore në Gerogia në një residencë të përhershme. Ne vendosëm të bënim disa ndryshime të pronës në mënyrë që të jetonim aty të gjithë vitin.

Një ditë, ndërsa po shkoja drejt makinës time në mëngjes, tre puntorë ndaluan punën e tyre dhe po më vështronin. Une ndalova dhe i pyeta nëqoftëse çdo gjë ishte ne rregull dhe njëri nga ata u përgjigj: “Nuk është e drejtë. Ti ke këtë shtëpi të mrekullueshme dhe një makinë të bukur ndërsa ne bëjmë të gjithë këtë punë të lodhshme për diçka më shumë se rroga minimale.”

Iu afrova punëtorit dhe përfunduam duke folur mbi ndërtimin e pasurisë për më shumë se 1 orë. I tregova që jeta nuk ka qenë gjithmonë kaq e bukur dhe se para disa kohësh unë isha një borxh prej 50,000 $ dhe nk dija si do t’ja dilja për t’i shlyer. Ai më shtrëngoi dorën dhe më falenderoi që ndava me të mendimet e mia personale.

Sot në mëngjes ndërsa po shkoja përsëri drejt makinës, një burrë që po ngiste një kamion ndalon përpara shtëpisë time dhe bërtet: “Zoti Siebold, e ndoqa këshillën tuaj dhe hapa kompaninë time. Kam 5 puntorë që punojnë aty dhe biznesi im po lulëzon. Une dhe familja ime po perjetojmë lirinë si kurrë me parë.”

Ai vazhdoi: ”Ju lutem ndajini fjalët tuaja të mençura me të tjerët”.

Kështu që unë do të ndjek këshillën e tij dhe do t’ju tregoj disa këshilla në lidhje me paratë:

1. Në një treg të lirë ekonomik, çdo njeri mund të bëjë aq para sa dëshiron.

2. E shkuara juaj, niveli i edukimit ose niveli i inteligjencës nuk zejnë vënd kur vjen puna në fitimin e parave.

3. Mënyra më e shpejtë për të bërë para është të zgjidhësh një problem. Sa më i madh problemi që zgjidhni, aq më shumë para do bëni.

4. Mos i dëgjoni njerëzit me mendime negative që ju thonë se jeta është e vështirë dhe ju duhet të jeni mirënjohës për çfarë keni.

5. Prisni të bëni më shumë para. Këtë herë ju duhet të mendoni shifra të mëdha. $100,000, $500,000, ose pse jo 1 milionë $?

6. Hiqeni frikën dhe mendimet e kota dhe filloni t’i shihni paratë për gjërat e mira që ju ofrojnë: liri, mundësi, bollëk.

7. Të jesh i pasur nuk është një privilegj. Të jesh i pasur është një e drejtë. Nëqoftëse ti krijon vlera për të tjerët, ti ke të drejtë të jesh aq i pasur sa dëshiron.

8. Mos prisni që anija të vij t’ju shpëtojë. Ju nuk do të zbuloheni, shpëtoheni apo të bëheni i pasur nga një forcë e jashtme. Nëqoftëse ju dëshironi para, duhet t’a ndërtoni vetë anijen tuaj. Asnjë nuk do të vij t’ju shpëtojë.

9. Mos u shqetësoni që mund t’ju mbarojnë paratë dhe fokusohuni se si të bëni më shumë. Të shqetësohesh vazhdimisht për paratë nuk është mënyrë për të jetuar. Ëndërro për paratë më mirë.

10. Mjaft i thatë vetes që të bëhesh i pasur është jashtë kontrollit tuaj. E vërteta e të bërit para është një punë e brendshme.

Njësoj si ai burri që punonte në shtëpinë time para 6 muajsh i cili ishte i irrituar për financat e tij dhe mbante një qendrim kundër të pasurve edhe ti mund të kesh fuqinë të ndryshosh financat e tua. Mbase ju keni kohë që jeni në borxhe ose mbase ju keni ëndërruar që të kishit më shumë. Mbani mend se çdo gjë është e mundur nëqoftëse ju merrni një vendim dhe fokusoheni drejt atij vendimi.

Steve Siebold është autori i “Si Mendojnë Njerëzit e Pasur” dhë një milioner që ka investuar më shume se 1200 njerëz, që janë më të pasurit në botë.

Burimi: businessinsider.com 

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale