1 Milion Euro në Sfidën e CEE Startup


Kompani inovative, me rritje të shpejtë nga Europa Qendrore e Lindore kanë mundësinë të fitojnë së bashku 1 milion euro në Sfidën CEE Startup, kompeticioni online më i madh i startupeve në këtë rajon mbështetur nga platforma Vestbee.

Vestbee, është platforma kryesore rajonale që lidh fondet, koorporatat, akseleratorët dhe business angels me bizneset startup dhe scaleups nga Europa Qendrore e Lindore.

Kompanitë inovative, me rritje të shpejtë nga Europa Qendrore e Lindore dhe vendet DACH (Gjermani, Austri dhe Zvicër) që do të aplikojnë në Sfidën CEE Startup deri në fund të muajit nëntor do të kenë mundësi të fitojnë deri në 1 milion euro nga Next Road Ventures dhe mbështetje nga partnerë të njohur si: Accel, Investime TMT, Balderton Capital, Nocion Capital, Credo Ventures, Engie New Ventures, Talanx, Adamed, Alfabeat, Iron Wolf Capital, Apex Ventures, Hiventures, Trind VC, Open Circle Capital, bValue, 70Ventures and Innovation.

Një nga çmimet speciale është kalimi në programin e përshpejtimit të InnoEnergy Highway. Skuadra e zgjedhur do marrë mbështetje të drejtpërdrejtë nga rrjeti i gjerë i ekspertëve të InnoEnergy për zhvillimin e produkti, ngritjen e ekipit, mbledhjen e fondeve dhe hyrjen në treg. Aplikantët e zgjedhur do të sigurojnë gjithashtu mbulim në media nga MamStartup, bileta për evente në fushën e teknologjisë, zbritje speciale në mjete dhe shërbime të ndryshme biznesi (p.sh. Google Cloud, Revolut, Brand24, Genprox) dhe trajnim nga Olesinski & Camp; dhe nga firma ligjore Wspolnicy se si të negocioni me një fond VC.

Kush mund të aplikojë për sfidën CEE Startup? Të gjitha kompanitë që gjenden në kategoritë e biznesit; TIK, SaaS, AI, Analytics, Big Data, Fintech; Insurtech, Start City, e banesa

Po ashtu edhe Industri, Proptech, kujdesi shëndetësor, mirëqënia, etj.

Ju mund të gjeni Këtu informacion në lidhje me programin dhe mundësitë e pjesëmarrjes.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale