“Zotëria me kapele të bardhë”: Historia pas zhdukjes së 600 mln dollarëve kripto - Business Magazine Albania

“Zotëria me kapele të bardhë”: Historia pas zhdukjes së 600 mln dollarëve kripto

Një orë pasi bota zbuloi se një haker kishtë vjedhur 600 milionë dollarë vlerë në kriptomonedha, ai dha 42 mijë dollarë për të paralajmëruar se disa nga asetet ishin duke ngrirë.

Akti i dukshëm i bujarisë ishte vetëm kthesa e parë e papritur në një grabitje virtuale që ka zënë botën e kriptove dhe ka lënë inspektorët me pikëpyetje. Synimi i hakerit ishte një grup i quajtur Poly Network që operon në botën e financave të decentralizuara (DeFi).

DeFi është përparësia kryesore e botës së aseteve digjitale. Zhvilluesit po ndërtojnë rrjete të automatizuara për të lejuar individët dhe kompanitë të anashkalojnë ndërhyrjen e bankave. Në tregun e kriptove, të gjitha transaksionet mund të shihen në regjistrat digjital. Poly përfitoi nga kjo veçori në të njëjtën mënyrë që një bankë mund të paralajmërojë autoritetet për numrat seri për paratë e vjedhura. Ai u bëri thirrje pjesëmarrësve të tjerë të industrisë që të “listojnë” sasinë e vjedhur, duke e bërë shumë më të vështirë për hakerin që ta lëvizë atë pa u kapur.

Me rrugët e arratisjes që u mbyllën me shpejtësi për të transferuar një shumë kaq të madhe, hakeri filloi të pretendonte se ai ishte hajdut altruist, që dëshironte të kalonte një kohë të mirë dhe për të shfaqur dobësitë e Polit për të mirën e të gjithëve.

“Shpresoj që jeta ime të jetë e përbërë nga aventura unike, kështu që më pëlqen të mësoj dhe të hakoj gjithçka për të luftuar kundër fatit,”-shkroi hakeri në mesazhe që mund të shihen në një blockchain. Përpunimi i pikës së verbër të Poly Network “do të ishte një nga momentet më të mira në jetën time”, tha hakeri, i cili ende nuk është identifikuar.

Pasi citoi filozofin gjerman Martin Heidegger, hakeri më pas mori një qëndrim vigjilent të stilit Batman. “Unë preferoj të punoj në errësirë ​​dhe të shpëtoj botën,” shkruan ai. Për disa, një filozofi shtëpiake që përzien kulturën e lartë dhe atë pop për të justifikuar marrjen e 600 milion dollarëve mund të duket e gjatë. Tregu DeFi tashmë kishte një reputacion për të qenë më i egri i “Perëndimit të egër” në botën kripto kryesisht të parregulluar. Vitin e kaluar, DeFi përfaqësoi vetëm 6 përqind të të gjithë aktivitetit të kriptomonedhës, por përbënte një të tretën e të gjitha vjedhjeve të aseteve digjitale, sipas Chainalysis, një kompani e të dhënave kripto.

Por ndërsa stuhia filloi të qetësohej, shumë entuziastë të kriptove, një komunitet që ka përkrahur prej kohësh idealet libertariane, tashmë kishin filluar t’i jepnin atij simpati. Madje i kishte dhënë hakerit një nofkë – “Mr White Hat” – në lidhje me hakimin e supozuar “etik”.

“Bota deri më tani ka qenë shumë falëse për njerëzit që përdorin sisteme të pasigurta të cilat kompanitë i menaxhojnë në vend që t’i rregullojnë. Gjëja e mrekullueshme për DeFi është se ajo nuk fal në atë mënyrë, ”tha Mark Miller, shefi i teknologjisë në Agoric, i cili siguron softuer për transaksionet DeFi.

“Ne kemi një ekosistem këtu ku pjesëmarrësit e pasigurt ‘vriten’ shpejt në mënyrë që të popullohet nga të mbijetuarit e procesit.”

LEXO: “Mbretëresha” e kriptovalutave që u zhduk me 13 miliardë dollarë

Rritja e papritur e famës së hakerit anonim filloi të martën, pasi ai identifikoi një pikë të dobët në sistemet e Polit. Poly kishte zhvilluar një protokoll kompjuterik, ose një grup rregullash, që lejon përdoruesit të transferojnë shenja të lidhura me një blockchain në një rrjet të ndryshëm. Shumë nga blockchains më të përdorur në botë, të tilla si Binance Smart Chain dhe Ethereum, funksionojnë në mënyrë të pavarur. Monedhat e tyre, të ofruara si një nxitje për përdoruesit, funksionojnë në teknologji të veçanta.

Kjo do të thotë që investitorët nuk mund t’i lëvizin me lehtësi shenjat në një blockchain për t’i tregtuar ato diku tjetër. Poly veproi si një urë por Z. White Hat gjeti një defekt që i dha atij qasje të drejtpërdrejtë në regjistra.

Menjëherë pas orës 1 e 30 pasdite me kohën e Londrës, Poly lajmëroi botën në Tëitter se mijëra shenja ishin hequr nga rrjeti i kompanisë. Përgjigja e tij ishte të publikonte adresat alfanumerike unike të kuletave në të cilat ishin dërguar shenjat, kështu që lojtarët e tjerë të kriptove mund të identifikojnë dhe potencialisht të bllokojnë transaksionet e mëtejshme.

Shkëmbimet si Binance dhe OKEx thanë se po monitoronin situatën. Tether, operatori i stablecoin, tha se ngriu shenjat e tij me vlerë rreth 33 milion dollarë. Ndërsa shkëmbimet në zemër të sistemit të kriptove filluan të bllokojnë rrugën e hakerit, aventura mori edhe një kthesë tjetër.

Përdoruesit e blockchain Ethereum mund të bëjnë tregti publike mbi kriptot dhe bota t’i shohë. Informatori i hakerit e përdori këtë fenomen për të paralajmëruar z. White Hat se asetet po bllokoheshin. Të tjerët filluan ta lajmëronin White Hat me shenja, të shoqëruara me mesazhe që kërkonin kthimin e fondeve.

Poly la një mesazh në Ethereum duke i kërkuar hakerit të kontaktonte me ta. Më pak se një orë më vonë, Z. White Hat u përgjigj në të njëjtin kanal. Sulmuesi dhe objektivi po komunikonin në publik. Në një gjuhë negociimi, Poly më pas ofroi një shpërblim me vlerë 500.000 dollarë si shpërblim për gjetjen e gabimit dhe kthimin e aseteve.

“Shpresojmë se do të mbahet mend si hakimi më i madh i kapelave të bardha në histori,” -tha organizata. Apeli ndaj kotësisë së hakerit funksionoi. Ai nuk dha asnjë indikacion se do t’i merrte paratë, por të nesërmen filloi të transferonte shuma të vogla në një llogari të përbashkët. Ashtu si një negociator policie në një film, Poly inkurajoi hakerin të vazhdonte: “Ju po i lëvizni gjërat në drejtimin e duhur.”

Deri të Premten, Poly tha se pothuajse të gjitha fondet ishin kthyer dhe se po përgatitej të merrte kontrollin e plotë të aseteve për t’iu kthyer pronarëve të tyre. Ndërsa hakeri u dorëzua, hajduti mbeti sfidues; “Hakerimi ishte për mirë, unë e shpëtova projektin”, shkroi ai përmes Ethereum.

Për disa, episodi kishte përfaqësuar një mësim të rëndësishëm në lidhje me gabimet e sistemit, veçanërisht protokollet që duken të lidhin blockchains si Poly. “Një blockchain mund të jetë jashtëzakonisht i sigurt, por vetëm në botën e tij. Në momentin që duhet të flasë me diçka tjetër jashtë blockchain potencialisht hap probleme,”- tha Kevin Werbach, një akademik në shkollën e biznesit Wharton të Universitetit të Pensilvanisë.

Avokatët thanë se ishte e paqartë nëse përdoruesit fondet e të cilëve u kapën do të nisnin një sfidë ligjore. Faqja e internetit e Poly nuk ofron kushte që rregullojnë përdorimin e saj, as nuk referon një person juridik.

Sistemet DeFi përdorin programe softuerike të quajtura kontrata të zgjuara për të transferuar kriptovaluta, duke hequr çdo ndërmjetës njerëzor dhe duke ndërlikuar detyrën e caktimit të përgjegjësisë për secilën palë. Disa zhvillues kanë argumentuar se rregullat e krijuara nga programet softuerike përbëjnë “ligjin” – një nocion që shumë avokatë e kundërshtojnë.

Por mund të jetë hakeri ai që ka ndikimin më të madh në atë se si duken rregullatorët në mënyrë agresive për të mbikëqyrur aktivitetin DeFi, tha Charlie Steele, një ish -avokat i qeverisë amerikane.

“Unë nuk mendoj se rregullatorët do të ishin shumë të kënaqur duke u mbështetur te Robin Hoods atje për të kontrolluar sistemin.”

Financial Times

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0