Zgjuarsi apo e kundërta? Ja çfarë kemi mësuar nga ChatGPT përgjatë 1 viti - Business Magazine Albania

Zgjuarsi apo e kundërta? Ja çfarë kemi mësuar nga ChatGPT përgjatë 1 viti

Zgjuarsi apo e kundërta? Ja çfarë kemi mësuar nga ChatGPT përgjatë 1 viti

Muajin tjetër ChatGPT do të festojë ditëlindjen e tij të parë – duke shënuar një vit në të cilin chatbot-i, për shumë njerëz, e ktheu AI nga një koncept të largët në një realitet të përditshëm.

Aksesueshmëria e tij universale ka çuar në një mori shqetësimesh, nga humbja e vendeve të punës deri te dezinformimi apo edhe plagjiatura. Gjatë të njëjtës periudhë, dhjetëra miliona përdorues kanë hetuar se çfarë mund të bëjë platforma për t’ua bërë jetën pak më të lehtë.

Me afrimin e përvjetorit të tij të parë, njerëzit po e përdorin atë për një gamë të madhe detyrash. Të gjithë kemi dëgjuar për përdorime si krijimi i emaileve, shkrimi i eseve studentore dhe shkrimi i letrave motivuese. Por, me kërkesat e duhura, ai mund të marrë punë që janë më ezoterike, por po aq të dobishme në jetën e përditshme. Këtu janë disa që mund të jenë të dobishme.

Kritik i pamëshirshëm
Ndonjëherë ju dëshironi një kritikë të vërtetë për punën tuaj, një vlerësim të ashpër që miqtë dhe familja juaj janë shumë të këndshëm për t’ua dhënë. Për disa, ChatGPT është ai kritik (megjithëse fjala “e vërtetë” vlen këtu është e diskutueshme). “Unë përdor ChatGPT për të audituar brutalisht se ku kopja ime është më pak se pritjet e audiencës së synuar,” shkroi një autor i shkrimit në Reddit.

Ka, sigurisht, pyetje etike në lidhje me përdorimin e ChatGPT në mjediset e punës dhe të shkollës. Si përgjigje, disa argumentojnë se t’i kërkoni atij që të jetë kritiku juaj dhe të mësoni nga reagimet e tij, është një mënyrë për të përmirësuar shkrimin tuaj pa e lënë atë të vendosë fjalë në gojën tuaj.

Robot me ndjenja
Ndoshta ju nuk dëshironi që ChatGPT të jetë i keq – ndoshta dëshironi të kundërtën. Përdoruesit i kanë kërkuar ChatGPT ndihmë për të qenë më të këndshëm në emailet e tyre të punës, veçanërisht kur ata janë fshehurazi. “I shkruaj: të lutem më bëj të tingëlloj si më pak budallaqe”, tha një përdoruese.

Sous shef
Është darkë dhe ka gjëra në kuzhinë – por nuk e keni idenë se çfarë të bëni me një kos të ngrënë deri në gjysmë , një kofshë pule të mbetur, një qese miell dhe disa domate të harruara. Përdoruesit raportojnë se ChatGPT i ka ndihmuar ata të krijojnë receta gatimi nga ushqimet e mbetura , ose të krijojnë ide bazuar në atë që ka përreth dhe një buxhet të caktuar ushqimor. Shumë përdorues raportojnë se janë të kënaqur me rezultatet, megjithëse disa receta duken ndoshta shumë kreative.

Muajin e kaluar, OpenAI, shtoi një veçori të njohjes së imazhit që e bën këtë detyrë edhe më të lehtë – në vend që të duhet të listojnë përbërësit, përdoruesit mund të bëjnë fotografi të ushqimit në kabinetet e tyre dhe ChatGPT do të dalë me receta.

Lexo edhe: Google po paguan Apple shumë para për të mos ndërtuar një motor kërkimi

Përkthyesi i “tabelës së bardhë”
Pas përditësimit që lejon ChatGPT të “shikojë”, përdoruesit i kanë gjetur aftësitë e tij interpretuese të jenë  mbresëlënëse. Në një klip që qarkullon, një zhvillues i AI, Mckay Wrigley, i tregon asaj një diagram  të vizatuar me dorë në një tabelë të bardhë, të cilën mund ta shndërrojë në kod që ekzekuton Wrigley – dhe funksionon. Platforma madje mund të tregojë se shigjetat jeshile tregojnë se hapat duhet të rirenditen.

Përmbledhës i shpejtë
ChatGPT mund të veprojë si SparkNotes tuaja personale, duke kondensuar sasi të mëdha informacioni në  pjesë më të vogla – qoftë ky informacion në formën e artikujve, shënimeve të takimeve ose kapitujve të librave. I kombinuar me shtojcën e duhur të shfletuesit, ai madje mund të përmbledhë video të tëra në YouTube, në mënyrë që të mos keni nevojë të dëgjoni një Ted Talker të padurueshëm.

Disa përdorues kanë gjetur se është e tepruar me përmbledhjet, madje duke i bërë ato më të gjata se teksti origjinal. Të tjerë thonë se nxitjet e zgjuara, të tilla si “bëhu sekretari im dhe vepro sikur po merrje procesverbalin e një mbledhjeje”, duket se ndihmojnë.

Është e rëndësishme të mbani mend se ndërsa ChatGPT mund të duket tepër i zgjuar, është gjithashtu tepër budalla, siç dëshmon ky indeks i disa prej dështimeve të tij të shumta. ChatGpt  ka dështuar për të gjetur numrin e n-ve në fjalën “banane”, nuk arriti t’i përgjigjet saktë enigmës së saj dhe ra dakord që 1+0.9 bën 1.8. Shumë më e rrezikshme, ajo përbën “fakte” të pavërteta – të tilla si një skandal ngacmimi seksual që nuk ndodhi kurrë , me protagonist një profesor të vërtetë.

the guardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0