Zgjohet pas një iktusi dhe flet me theks sllav, rasti i çuditshëm i një pacienti italian

Një rast i rrallë që i ka habitur të gjithë është regjistruar në spitalin e Padovas në Itali. Një 50-vjeçar, i cili kishte pësuar hemorragji cerebrale, pasi është zgjuar nga koma ka filluar të flasë me theks sllav. Një fenomen i tillë njihet si sindroma e theksit të huaj dhe që nga viti 1800 e deri më sot në gjithë botën kishte pasur vetëm 2 raste të tilla dhe me këtë të fundit bëhen 3.

Në dallim nga të gjitha rastet e raportuara në literaturë shkencore gjatë 220 vjetësh, pacienti italian me dëmtim në hemisferën e djathtë të trurit është studiuar për tre vjet përmes një analize të gjatë dhe komplekse. Mjekët thanë se 50-vjeçari megjithëse u zgjua duke folur me theks sllav, nuk ka pasur kurrë kontakte me sllavët.

“Pacienti, i kuruar plotësisht nga pikëpamja klinike, në zgjim konstatoi se ka fituar një theks sllav, edhe pse ai kurrë nuk ka qëndruar në vendet me karakteristika fonetike të kësaj zone gjeografike dhe nuk ka pasur kontakte të gjata me njerëz nga ato rajone. E veçanta e çështjes është për faktin se zona kortikale e vendosur në lobin frontal të majtë është thelbësore për gjuhën, ndërsa pacienti u prek nga goditja në anën e djathtë”, shpjegon Konstantinos Priftis, një nga neurologët që kanë hartuar studimin e publikuar në “Cortex”.

Ndryshimi i theksit përfshin vendosjen e gjuhës, nofullave, buzëve, laringut dhe faringut në mënyrë të ndryshme. “Nga studimi ynë del se në një ekzaminim të plotë metabolik (Tac / Pet) ka pasur një hipometabolizëm të qartë të pranishëm në trurin e vogël. Prandaj kemi demonstruar për herë të parë që një lezion i heshtur në këtë zonë gjeneron sindromën e theksit të huaj edhe pas një dëmtimi të djathtë hemisferik”, thonë ata.

Konkluzioni është se rasti italian, në të cilin lidhen goditja në hemisferën cerebrale të djathtë me sindromën e theksit të huaj gjatë zgjimit, i atribuohet një rasti të konstatuar për herë të parë të një rënieje të metabolizmit në pjesën e majtë të trurit dhe se mund të shkaktohet nga një mutacion shumë i rrallë gjenetik. Kjo hipotezë e dytë hap një skenar interesant dhe të ri në programimin e gjuhës: mutacioni gjenetik gjithashtu ka çuar në përdorimin e pjesës së djathtë për funksionet e gjuhës, një detyrë kjo që gjithmonë i është deleguar vetëm hemisferës së majtë.

web24 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale