Zelanda e Re do të ndalojë shitjen e duhanit për brezat e ardhshëm - Business Magazine Albania

Zelanda e Re do të ndalojë shitjen e duhanit për brezat e ardhshëm

shitjen e duhanit

Zelanda e Re do të ndalojë shitjen e duhanit për gjeneratën e saj të ardhshme, në një përpjekje për të hequr përfundimisht duhanin.

Të gjithë të lindurit pas vitit 2008 nuk do të jenë në gjendje të blejnë cigare apo produkte duhani gjatë jetës së tyre, sipas një ligji që pritet të miratohet vitin e ardhshëm.

“Ne duam të sigurohemi që të rinjtë të mos fillojnë kurrë pirjen e duhanit,” tha ministrja e Shëndetësisë Dr Ayesha Verall.

Lëvizja është pjesë e një goditje gjithëpërfshirëse kundër duhanpirjes të shpallur nga ministria e shëndetësisë e Zelandës së Re.

Mjekët dhe ekspertët e tjerë të shëndetësisë në vend kanë mirëpritur reformat, të cilat do të reduktojnë aksesin në duhan dhe do të kufizojnë nivelet e nikotinës në cigare.

“Kjo do t’i ndihmojë njerëzit të heqin dorë ose të kalojnë në produkte më pak të dëmshme dhe do të bëjë shumë më pak të ngjarë që të rinjtë të varen nga nikotina,” tha Profesor Janet Hook nga Universiteti i Otagos.

Ky vendim është pritur me reagime të ndryshme.

“Unë mendoj se është një veprim i mirë, me të vërtetë,” tha një burrë për agjencinë e lajmeve Reuters. “Sepse për momentin ka shumë fëmijë të vegjël që ecin me cigare në gojë. Publiku po pyet se si po i marrin këto cigare. Dhe është gjithashtu mirë për veten time, sepse mund të kursej më shumë para.”

Lexoni: Teknologjia kundër duhanpirjes pasive

Megjithatë, të tjerë kanë paralajmëruar se masa mund të krijojë një treg të zi për duhanin, diçka që deklarata zyrtare e ndikimit të ministrisë së shëndetësisë e pranon, duke vënë në dukje “doganat do të kenë nevojë për më shumë burime për të zbatuar kontrollin kufitar”.

“Kjo është e gjitha teori 100% dhe 0% substancë,” i tha faqes së lajmeve Stuff të Zelandës së Re, Sunny Kaushal, kryetari i Dairy and Business Owners Group, një grup lobues për dyqanet lokale. “Do të ketë një valë krimi. Bandat dhe kriminelët do të mbushin boshllëkun”.

Zelanda e Re është e vendosur të arrijë një objektiv kombëtar për të reduktuar shkallën e saj kombëtare të duhanpirjes në 5% deri në vitin 2025, me synimin për ta eliminuar përfundimisht atë.

Për momentin, 13% e të rriturve të Zelandës së Re pinë duhan, me normë shumë më të lartë në mesin e popullsisë indigjene Maori, ku rritet në pothuajse një të tretën. Maori gjithashtu vuan nga një shkallë më e lartë sëmundjesh dhe vdekjesh.

Ministria e Shëndetësisë e Zelandës së Re thotë se pirja e duhanit shkakton një në katër persona kancer dhe mbetet shkaku kryesor i vdekjeve të parandalueshme për popullsinë e saj pesë milionëshe. Industria ka qenë objektivi i ligjvënësve për më shumë se një dekadë tani.

Si pjesë e goditjes së shpallur të enjten, qeveria prezantoi gjithashtu kontrolle të mëdha të duhanit, duke përfshirë kufizimin e ndjeshëm të vendit ku mund të shiten cigaret për t’i hequr ato nga supermarketet dhe dyqanet. Numri i dyqaneve të autorizuara për të shitur cigare do të reduktohet në mënyrë drastike në nën 500 nga rreth 8,000 tani, thonë zyrtarët.

Vitet e fundit, pirja e cigareve elektronike që prodhojnë një avull që jep gjithashtu nikotinë, është bërë shumë më popullor në mesin e brezave të rinj sesa cigaret. Megjithatë, autoritetet shëndetësore të Zelandës së Re paralajmërojnë se edhe kjo metodë është e dëmshme. Studiuesit kanë gjetur agjentë të rrezikshëm që shkaktojnë kancer edhe në lëngjet e cigareve elektronike.

Por në vitin 2017 vendi miratoi këtë metodë si një rrugë për të ndihmuar duhanpirësit të lënë duhanin.

/bbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0