Zbulohet piktura më e vjetër në shpellë në Indonezi! - Business Magazine Albania

Zbulohet piktura më e vjetër në shpellë në Indonezi!

Pikturë
Në tavanin e një shpelle gëlqerore në ishullin indonezian të Sulawesi, shkencëtarët kanë zbuluar vepra arti që përshkruajnë tre figura të ngjashme me njeriun që ndërveprojnë me një derr të egër në atë që ata kanë përcaktuar se është piktura më e vjetër e njohur në botë e shpellës me datë të sigurt, krijuar të paktën 51.200 vjet më parë.

Studiuesit përdorën një qasje të re shkencore për të përcaktuar moshën minimale të pikturës së zbuluar rishtazi brenda shpellës Leang Karampuang në rajonin Maros-Pangkep të provincës jugore Sulawesi duke përdorur një lazer për të datuar një lloj kristali të quajtur karbonat kalciumi që u formua natyrshëm në majë të pikturës.

“Metoda është një përmirësim domethënës mbi metodat e tjera dhe duhet të revolucionarizojë takimet e artit shkëmbor në mbarë botën”, tha Maxime Aubert, një specialist në shkencën arkeologjike në Universitetin Griffith në Australi.

Skena, e dominuar nga një paraqitje e një derri me përmasa 36 inç me 15 inç (92 cm me 38 cm) që qëndron drejt së bashku me tre figura më të vogla si njeriu, është pikturuar në një nuancë të vetme pigmenti të kuq të errët. Në shpellë ka edhe imazhe të tjera të derrave. Studiuesit e interpretuan pikturën si një skenë narrative, për të cilën ata thanë se do ta bënte atë dëshminë më të vjetër të njohur të tregimit në art.

“Tri figurat e ngjashme me njeriun dhe figura e derrit nuk u përshkruan qartë të veçuara në pjesë të veçanta të panelit të artit shkëmbor”, tha arkeologu i Universitetit Griffith, Adam Brumm, një tjetër nga drejtuesit e studimit.

“Përkundrazi, krahasimi i figurave, si janë pozicionuar ato në raport me njëra-tjetrën, dhe mënyra në të cilën ato ndërveprojnë ishin qartësisht të qëllimshme dhe kjo përcjell një ndjenjë të pagabueshme veprimi. Ka diçka që ndodh mes këtyre figurave. Një histori natyrisht, ne nuk e dimë se çfarë ishte ajo histori”, shtoi Brumm.

Studiuesit përdorën të njëjtën metodë për të rivlerësuar moshën e një pikture tjetër të shpellës Sulawesi nga një vend i quajtur Leang Bulu’ Sipong 4, duke përshkruar gjithashtu një skenë narrative, këtë herë duke përshkruar figura të dukshme pjesërisht njerëzore dhe kafshësh që gjuanin derrat dhe buallin xhuxh. Doli të ishte të paktën 48,000 vjet i vjetër, mbi 4,000 vjet më herët se sa mendohej më parë.
“Ne, si njerëz, e përkufizojmë veten si një specie që tregon histori dhe këto janë provat më të vjetra që ne e bëjmë këtë”, tha Aubert.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0