Zbulohet "meteori boomerang" i parë në botë: Shkëmbi që la Tokën tani është kthyer - Business Magazine Albania

Zbulohet “meteori boomerang” i parë në botë: Shkëmbi që la Tokën tani është kthyer

Zbulohet "meteori boomerang" i parë në botë: Shkëmbi që la Tokën tani është kthyer

Astronomët njoftuan zbulimin e “meteorit të parë boomerang” – një shkëmb që e kishte origjinën nga Toka, u hodh në hapësirë dhe më vonë u kthye.

Meteori Boomerang, NWA 13188, u zbulua në shkretëtirën e Saharasë dhe shkencëtarët në Universitetin Aix-Marseille në Francë kryen një analizë të re, duke gjetur se ai ka karakteristika të planetit tonë. Objekti ka përbërje të gjetur në koren e Tokës dhe shkëmbin vullkanik, por edhe elementë që shfaqen vetëm kur ekspozohen ndaj rrezeve energjike kozmike në hapësirë. Studiuesit besojnë se shkëmbi u shty në hapësirë nga një përplasje asteroidi rreth 10,000 vjet më parë. Gjuetarët e meteoritëve zbuluan shkëmbin në fjalë në vitin 2018 në Marok, gjë që bëri që shkencëtarët ta quanin Afrika Veriperëndimore (NWA).

Lexo: Teleskopi më i madh në botë drejt përfundimit

Analiza, e udhëhequr nga Jérôme Gattacceca, përcaktoi se shkëmbi ka një “përbërje të përgjithshme të andezitit bazalt” që gjendet në shkëmbinj vullkanik në të gjithë globin. Ajo dominohet gjithashtu nga plagioclase, një mineral që përmban alumin dhe pirokseni, një mineral me ngjyrë të errët për formimin, për të cilin shkencëtarët thanë se ka ngritur debatin se ‘shkëmbi hapësinor’ nuk është aspak një meteorit. Megjithatë, disa elementë janë ndryshuar në forma të lehta, gjë që është e mundur vetëm nëse shkëmbi ndërvepron me rrezet kozmike në hapësirë. Një e dhënë se shkëmbi u kthye në Tokë nga hapësira është se përqendrimet e matura të këtyre elementeve të ndryshuar, të njohur si izotope, janë shumë të larta për t’u llogaritur nga proceset e lidhura me Tokën.

Gattacceca dhe ekipi i tij gjetën gjurmë izotopike të dallueshme si berilium-3, helium-10 dhe neon-21 në NWA 13188, raporton Space.com. Studiuesit identifikuan gjithashtu një shtresë kore të shkrirë në shkëmb, e cila formohet kur meteoritët fluturojnë nëpër atmosferën e Tokës dhe udhëtojnë në tokë. “Prandaj, ne e konsiderojmë NWA 13188 si një meteorit, i lëshuar nga Toka dhe më vonë i ri-akumuluar në sipërfaqen e tij,” ndau Gattacceca në një deklaratë. “Ky skenar përputhet me përkufizimin më të fundit të meteoritëve: “Materiali i lëshuar nga një trup qiellor që arrin një orbitë të pavarur rreth Diellit ose ndonjë trupi tjetër qiellor, dhe i cili përfundimisht rikrijohet nga trupi origjinal, duhet të konsiderohet si një meteorit.

“Vështirësia, sigurisht, do të ishte të provonte se kjo kishte ndodhur, por një shkëmb tokësor i ekspozuar ndaj rrezeve kozmike dhe me një kore të shkrirë të zhvilluar mirë duhet të konsiderohet si një meteorit i mundshëm tokësor.”

mailonline

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0