Ylli i muzikës AI, Anna Indiana, është bullizuar për këngën e saj të parë- a mendoni se e meriton urrejtjen? - Business Magazine Albania

Ylli i muzikës AI, Anna Indiana, është bullizuar për këngën e saj të parë- a mendoni se e meriton urrejtjen?

Kritikët mund të ankohen se muzika moderne pop është e pashpirt dhe artificiale – por një ‘pop-star’ i ri i AI e çon atë në një nivel krejtësisht të ri. Anna Indiana, një këngëtare dhe kantautore e vetë-përshkruar nga AI, është tallur pasi publikoi këngën e saj të parë. Në një video të postuar në YouTube, Anna performon një këngë pop në një këngë mbështetëse me piano, kitarë dhe bateri. Duke u prezantuar, AI shpjegon: ‘Gjithçka nga çelësi, ritmi, përparimi i akordit, notat e melodisë, ritmi, teksti dhe imazhi dhe këndimi im, gjenerohen automatikisht duke përdorur AI.’

Mirëpo, fansat e muzikës nuk kanë reaguar mirë ndaj publikimit, duke e cilësuar atë ‘tmerrues’ dhe ‘shqetësues’.
Ndërsa kanali i Anna Indiana ka vetëm 527 ndjekës në kohën e shkrimit, videoja ka gjeneruar shumë reagime emocionale kundër muzikantes  AI.

Megjithatë, nuk është vetëm muzika për të cilën njerëzit janë të mërzitur pasi shumë kanë tërhequr vëmendjen ndaj paraqitjes së pazakontë të AI të pamjes vizuale dhe animacionit të Anës.

Lexo edhe: Çfarë është Duet AI dhe pse është një kërcënim serioz për Copilot apo ChatGPT?

Në X , komentuesit e kritikuan krijimin si rrëqethës, pa shpirt dhe të panevojshëm. Një komentues  shkroi: ‘Faleminderit, kjo është një nga gjërat më të tmerrshme që kam parë që nga mbarimi i Halloween’. “Gjithçka në lidhje me këtë është e rreme dhe shqetësuese”, shtoi një tjetër. Ndërkohë, një komentues tjetër tha: ‘Ka një gjë që i mungon qartë këtij…shpirti’.

Zgjedhjet muzikore të bëra nga krijuesi i Anës gjithashtu janë kritikuar shumë që nga publikimi i parë i këngës.

Shumë krijues kanë theksuar se vetë këngës i mungon kreativiteti ose origjinaliteti, ndërsa të tjerë kanë vënë në dukje se teksti është mjaft i tmerrshëm kur këndohet nga një AI.

 

dailymail

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0