Çfarë është Duet AI dhe pse është një kërcënim serioz për Copilot apo ChatGPT? - Business Magazine Albania

Çfarë është Duet AI dhe pse është një kërcënim serioz për Copilot apo ChatGPT?

Çfarë është Duet AI dhe pse është një kërcënim serioz për Copilot ose ChatGPT?

Mjetet e inteligjencës artificiale ofrojnë përfitime të shumta për të rritur efikasitetin e punës dhe Google synon të përfitojë nga kjo prirje. Në eventin e Google I/O, kompania zbuloi së fundmi Duet AI, një veçori e integruar në Workspace, paketën e tij të aplikacioneve, që ndihmon me shkrimin, krijimin e ndihmave vizuale për prezantime dhe përmirësimin e përgjithshëm të produktivitetit.

Këtu janë 5 veçori mahnitëse që Duet AI zotëron:

1. Sheets + Duet AI = Lidhje kuptimplotë

– Krijoni sfonde unike për video thirrjet tuaja
– Merrni shënime automatikisht gjatë takimeve për fokus dhe rikujtim më të mirë

_________

2. Meet + Duet AI = Lidhje kuptimplotë

Të njëjtat veçori si më lart , gjenden edhe në përdorimin e Duet AI me Google Meet

– Krijoni sfonde unike për video thirrjet tuaja
– Merrni shënime automatikisht gjatë takimeve për fokus dhe rikujtim më të mirë

________

3. Slides + Duet AI = Visualize Value

– Krijoni imazhe origjinale nga teksti
– Gjeneroni tabela profesionale duke përdorur kërkesa të thjeshta
– Transformoni pa mundim seancat e “brainstorming”në plane veprimi

________

4. Gmail + Duet AI = Inbox i organizuar & Shkrim i menjëhershëm i emailit

– Revolucionizoni   postën elektronike për një kuti hyrëse pa rrëmujë
– Shkruani menjëherë email nga një ide e vetme
– Përshtatja e mesazheve sipas kontekstit dhe marrësit për komunikim efektiv

________

5. Docs + Duet AI = Shkrim i Supercharged

– Gjeneroni drafte për çdo temë në çast
– Kontrolloni automatikisht gramatikën në shumë gjuhë
– Sugjeroni për të shkruar në tonin që zgjidhni

Lexo edhe:Samir Mane, përdorimi i duhur i inteligjencës artificiale do të përcaktojë suksesin apo dështimin e një biznesi

Duet AI në Gmail
Duet AI është një pjesë integrale e Workspace dhe zbatohet në mënyra të ndryshme nëpër programe të ndryshme. Funksionon në mënyrë diskrete për të ofruar rekomandime fjalësh kur shkruani email ose dokumente në Gmail dhe Docs. Sidoqoftë, funksionaliteti i mjetit është vendosur të zgjerohet më tej. Së shpejti do të integrohet në aplikacionin celular Gmail për të ndihmuar në hartimin e përgjigjeve profesionale dhe plotësimin e emrave

Imazhe me AI në Google
Google Slides përfshin Duet AI si një gjenerator imazhi të bazuar në AI që interpreton përshkrimet e tekstit për të prodhuar pamje unike, duke përmirësuar procesin krijues. Për shembull, marketerët mund të përdorin mjetin për të gjeneruar ide paraprake për një fushatë të re bazuar në diskutimet e ndryshime. Ndërsa skicat e krijuara nga AI mund të mos arrijnë në produktin përfundimtar, ato mund të ndihmojnë në identifikimin e çdo mospërputhjeje në idetë e paraqitura.

Automatizimi i Sheets të Google
Puna meSheets mund të marrë kohë dhe kërkon njohuri të specializuara, duke i bërë zgjidhjet e automatizuara shumë të dëshirueshme. Në Google Sheets, Duet AI do të jetë i aksesueshëm përmes funksionit “Më ndihmo të organizoj”, i cili vepron si një udhëzues për të ndihmuar përdoruesit në zhvillimin e strategjive për të rregulluar të dhënat brenda një dokumenti. Kjo veçori do të thjeshtojë ndjeshëm organizimin e të dhënave, duke rritur përfundimisht produktivitetin.

Inteligjenca artificiale në Google Docs
Në redaktuesin e tekstit të Google, Duet AI do të jetë një mjet i vlefshëm për të ndihmuar me detyra të zakonshme dhe të përsëritura. Në mënyrë të veçantë, roboti i fuqizuar nga AI mund të ndihmojë në krijimin e përmbajtjeve profesionale dhe të personalizuara, siç janë përshkrimet e punës, duke ofruar sugjerime dhe udhëzime për formatimin.

Ndërsa rishikimi njerëzor është ende i nevojshëm, Duet AI mund të ndihmojë në fillimin e një projekti dhe të gjenerojë ide për të vazhduar me tekstin. Për më tepër, mjeti mund të shërbejë si një recensues aktiv duke ofruar sugjerime për shmangien e përsëritjes së fjalëve, rregullimin e tonit të shkrimit dhe rekomandimin e hapave të mëtejshëm për përmbajtjen.

ATN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0