WWW feston 25 vjetorin e krijimit - Business Magazine Albania

WWW feston 25 vjetorin e krijimit


Kjo është periudha e vitit kur bëhet bilanci i sukseseve dhe dështimeve teknologjike  të vitit dhe hidhet një sy nga e ardhmja për të parë çfarë na sjell viti tjetër. Gjithsesi ne duhet të rikujtojmë dhe arritjet e mëparshme që na sollën këtu. Para 25 vjetëve faqja e parë e internetit u hodh në rrjet.

Në 20 dhjetor 1990 shkencëtari  britanik Sir Tim Berners-Lee hodhi në rrjet faqen e parë online nëpërmjet NeXT computer në CERN. Ky akt është një pikë kyçe në historinë e teknologjisë njerëzore.

Internet 1

Ka një ndryshim midis internetit dhe WWW-së. Interneti është një rrjet i madh kompjuterash të lidhur me njëri-tjetrin. World Wide Web ose WWW është një përmbledhje e gjithë faqeve web që janë pjesë e këtij rrjeti kompjuterash.

Në shtator të vitit 2014, një studim i bërë nga NetCraft  nxorri në përfundim se interneti  ka më shumë së 1 miliard faqe web dhe në vitin 2020 analistët parashikojnë se do të ketë 50 miliard pajisje  të lidhura në internet.

Internet 2

Asnjeri nuk e mendonte se si një ide mund të ndryshonte  stilin tonë të të jetuarit. Kjo teknologji po ndryshon mënyrën e të bërit politikë dhe biznes. Vetëm 25 vjet më parë ne nuk dinim çfarë ishtë media sociale, blogjet apo e-mail. Interneti lejon miliarda pajisje dhe njerëz të ndërveprojnë me njëri-tjetrin duke shpërndarë informacion në një formë krejt të ndryshme krahasuar me vitet para 90’.

Mjafton të hidhni një vështrim këto ditë festash se si familja juaj përdor tabletat, telefonët , kompjuterat personalë, apo laptopët për të hyrë në botën e internetit. Imagjinoni sikur Sir Tim Berners mos e kishte bërë këtë shpikje të www-së , si do të ishte jeta jonë.

Internet 3

Për të ndërtuar të ardhmen ne duhet të kuptojmë të shkuarën. A jeni dakort se teknologjia e ka përmirësuar jetën tonë këto 25 vjet?  Ne po mendojmë për momentin për shpikjet e reja të vitit 2016, por a mund të imagjinoni ku mund të na çojë interneti deri në vitin 2040.

Internet 4

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0