Wildlife Watch nga Samsung ju fton të bëheni një rojtar virtual dhe të shikoni kafshët e rrezikuara drejtpërdrejt nga shkurret afrikane - Business Magazine Albania

Wildlife Watch nga Samsung ju fton të bëheni një rojtar virtual dhe të shikoni kafshët e rrezikuara drejtpërdrejt nga shkurret afrikane

Wildlife Watch

Samsung ka lançuar Wildlife Watch, një program pilot i ri ambicioz që po përdor teknologjinë për të ndihmuar luftën kundër gjuetisë pa leje në Afrikë. Kamerat profesionale në celularët Samsung Galaxy S20 Fan Edition (FE) do të kapin pamjet e drejtpërdrejta që do të transmetohen 24/7 nga Rezervati Natyror Balule në Afrikën e Jugut, pjesë e Parkut Kombëtar Kruger. Të gjithë janë të ftuar të marrin ‘turnin’ dhe të bëhen një rojtar virtual, duke ndihmuar në mbrojtjen e kafshëve të rrezikuara nga gjuetia pa leje, duke i monitoruar ato në habitatin e tyre natyror dhe duke shijuar shikimin e drejtpërdrejtë të këtyre kafshëve spektakolare nga shtëpia.

Samsung ka bashkuar forcat me pionierin afrikan të teknologjisë Africam për të rimagjinuar një nga pajisjet e saj më të fundit celulare Galaxy në një iniciativë që përdor teknologjinë për të ndihmuar ta bëjë botën një vend më të mirë. Modeli fitim-për-qëllim i Africam do të thotë që ata mbështesin me bamirësi Njësinë Black-Mamba Anti-Gjueti; një grup plotësisht femëror që përdor metoda jo të dhunshme për të parandaluar gjuetinë e paligjshme, e cila është rritur gjatë pandemisë teksa gjuetarët e paligjshëm përfitojnë nga rënia e papritur e turizmit. Përmes iniciativës Wildlife Watch, shikuesit do të jenë më pranë punës së rojeve, do të shohin kafshët që ata mbrojnë dhe do të kenë mundësinë të dhurojnë për t’i mbështetur ata. Për të parë më shumë vizitoni: https://youtu.be/PfSPdBIApsQ dhe https://www.samsung.com/al/explore/photography/anti-poaching-wildlife-watch/

Lindur në Korenë e Jugut dhe residente në Berlin, DJ, producentja dhe stilistja Peggy Gou, e cila adhuron kafshët – veçanërisht gjirafat – po çon përpara iniciativën për të inkurajuar njerëzit të marrin pjesë dhe të rrisin ndërgjegjësimin.

Katër aparate Samsung Galaxy S20 FE janë instaluar si kamera shtesë në shkurre, duke rritur infrastrukturën ekzistuese Africam në Rezervatin Natyror Balule me më shumë se gjysmë për kohëzgjatjen e programit pilot. Kamera profesionale në secilin celular po përdoret për të kapur kafshë për transmetimin e drejtpërdrejtë. Për të mbështetur rojet në detyrat e tyre të përditshme, pikselët më të mëdhenj, kamera inteligjente e zgjeruar dhe 30x Space Zoom duke përfshirë 3x Optic Zoom në këto pajisje kanë përmirësuar cilësinë e fotove që Black Mambas janë në gjendje të marrin gjatë patrullimit. Nga distanca, madje edhe në dritë të ulët dhe kushte jo të besueshme të shkurreve, ata mund të dërgojnë imazhe të qarta dhe të hollësishme përsëri në bazën e tyre si provë për hetimet në aktivitetin e gjuetisë pa leje.

Një xhip i kamufluar i pajisur me një Samsung Galaxy S20 FE do të përdoret gjithashtu nga rojet për patrullime mbikëqyrjeje, dhe veprimi i transmetuar drejtpërdrejt do t’ju sjellë më afër rojeve dhe përvojave të tyre të përditshme.

Programi i Samsung për upcycling Galaxy synon të zgjidhë nevojat shoqërore, të zgjasë ciklet e jetës së produkteve dhe të zvogëlojë mbeturinat duke rimagjinuar telefonët në role të reja. Ripërdorimi i produkteve ekzistuese për të shërbyer një funksion kritik të ri është një mënyrë e shkëlqyeshme për të shmangur nevojën për krijimin e produkteve të reja. Si pjesë e iniciativës Wildlife Watch, celularët Samsung po përdoren si kamera CCTV për gardhe rrethuese, si dhe po shtojnë mbështetje të rëndësishme teknike për të përmirësuar patrullat e përditshme të rojeve.

Duke u bërë një roje virtuale dhe duke marrë turnin në wildlife-watch.com, ju mund të lajmëroni rojet nëse shihni kafshë në rrezik ose shenja të gjuetisë pa leje, të ndani ato që shihni përmes fotografive në rrjete sociale për të inkurajuar të tjerët të marrin pjesë dhe të dhurojnë për The Black Mamba Anti-Poaching Unit. Me pamje të ndryshme të kamerës, dhe ju mund të jeni dëshmitarë të elefantëve, luanëve dhe madje edhe gjirafave në natyrë nga divani juaj.

DJ, producentja dhe stilistja i modës Peggy Gou, tha, “Ne të gjithë i duam këto kafshë madhështore, por realiteti i ashpër është se gjuetia pa leje po rritet në të gjithë Afrikën. Është e mahnitshme të mendosh se një pajisje që ne përdorim çdo ditë mund të ndihmojë në trajtimin e një çështjeje të rëndësishme. Mundësia për t’u bërë një rojtar virtual dhe për të mbështetur rojet që luftojnë kundër gjuetisë pa leje, është me të vërtetë emocionuese. ”

Mark Notton, Drejtor i Lartë në Mobile, Samsung Europe tha, “Teksa jeta jonë është bërë më virtuale, fuqia që ka teknologjia për të sjellë njerëzit së bashku për të bërë diçka të mirë, për të mirën e të gjithëve nuk ka qenë kurrë më e qartë. Wildlife Watch është një program pilot me të vërtetë emocionues dhe duke rivendosur një nga pajisjet tona më të fundit në këtë mënyrë, ne shpresojmë që sytë e shtuar te këto kafshë të pabesueshme jo vetëm që do të mbështesin mbikëqyrjen ekzistuese dhe do të rrisin vetëdijen por do të sjellin kënaqësi duke i lënë njerëzit të shohin dhe të mësojnë më shumë rreth jetës së egër nga shtëpia”.

Lexo: Si të maksimizoni Galaxy Z Fold2 për punë dhe kënaqësi

I angazhuar për të përdorur teknologjinë si një instrument për mirë, Wildlife Watch mbështet Agjendën e 2030 për Zhvillim të Qëndrueshëm, një plan i miratuar nga 193 Anëtarë të Kombeve të Bashkuara, duke adresuar Objektivin e Zhvillimit të Qëndrueshëm 15 – Jeta në Tokë – e Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm të Kombeve të Bashkuara. Samsung ka bashkëpunuar me Programin e Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) për të nisur një aplikacion celular të bazuar në arsim dhe donacione – Samsung Global Goals. Aktualisht, në 100M+ telefonët inteligjentë Galaxy në të gjithë botën ai ka mbledhur më shumë se 1.5 milion dollarë donacione për UNDP dhe u siguron miliona individëve mundësinë për ta bërë botën një vend më të mirë dhe për të ndërmarrë aksione për të arritur 17 Objektivat Globale.

Wildlife Watch do të jetë drejtpërdrejt për dy muaj (25 shkurt – 8 prill 2021). Gjatë kësaj kohe, Samsung shpreson të kthejë sytë e shumë njerëzve tek kafshët që janë harruar gjatë pandemisë. Për të parë transmetimin e drejtpërdrejtë dhe për të ndihmuar në mbrojtjen e kafshëve vulnerabël, shkoni te wildlife-watch.com.

Për më shumë informacion mbi angazhimin e Samsung për arritjen e Objektivave e të Zhvillimit të Qëndrueshëm dhe se si mund të bashkoheni për të bërë një ndryshim, vizitoni https://www.samsung.com/global/galaxy/apps/samsung-global-goals/

Rreth Samsung Electronics

Samsung frymëzon botën dhe modelon të ardhmen me idetë dhe teknologjitë e tij transformuese. Kompania po ridimensionon botën e televizorëve, smartfonëve, aksesorëve, tabletave, aparateve dixhitale, sistemeve të rrjetëzimit dhe memorieve, sistemeve LSI, zgjidhjeve teknologjike dhe LED. Për të rejat më të fundit, ju lutemi vizitoni faqen e risive më të fundit të Samsung në adresën http://news.samsung.com

Lexo: Si po e përdor Japonia superkompjuterin më të fuqishëm të botës për të përshpejtuar mjekësinë e personalizuar

Rreth Africam

Africam u themelua në 1999 me qëllimin kryesor lidhjen e një audience globale me pamjet dhe tingujt e drejtpërdrejta në shkurret afrikane. Ne jemi një grup i apasionuar i entuziastëve të jetës së egër që kemi ambicien kolektive për të mbrojtur jetën e mrekullueshme dhe ekosistemet e pacënuara ku ata banojnë. Me rrjetin tonë të drejtpërdrejtë të kamerave të vendosur në vendet më të largëta të Afrikës, ne transmetojmë live në mbi 200 vende. Për të mësuar më shumë ose për t’u bërë pjesë e komunitetit Africam, vizitoni: www.africam.com

Rreth The Black Mamba Anti-Poaching Unit

The Black Mambas Anti-Poaching Unit u themelua në 2013 nga Transfrontier Africa NPC për të mbrojtur rajonin West Olifants të Rezervatit Natyror Balule. Brenda vitit të parë të operacionit Black Mamba u ftuan të zgjerohen në rajone të tjera dhe tani të mbrojnë të gjithë kufijtë e Rezervatit Natyror Balule 62,000ha, pjesë e Zonës së Madhe Kruger në Afrikën e Jugut. Ekipet e saj punojnë për konceptin e filozofisë “Dritarja e Thyer”, duke u përpjekur ta bëjnë zonën e saj të ndikimit vendin më të padëshirueshëm, më të vështirë dhe më pak fitimprurës për të gjuajtur specie. Me një pasion për jetën e egër dhe ruajtjen e rinocerontit, këto gra janë zëri në komunitet përmes punës së tyre.

Objektivat e projektit Black Mamba nuk janë vetëm mbrojtja e jetës së egër përmes çizmeve në tokë por edhe përmes të qenurit një model në komunitetet e tyre. Ata duan që komunitetet e tyre të kuptojnë se përfitimet janë më të mëdha përmes ruajtjes sesa gjuetisë pa leje, duke adresuar prishjen shoqërore dhe morale që është një produkt i gjuetisë pa leje brenda komuniteteve të tyre. Ata janë të shqetësuar për hir të fëmijëve të tyre pasi ekonomia e rreme ka sjellë moral të lirë dhe narkotikë në komunitetet e tyre.

Samsung i dhuroi Black Mambas dhe funksioni ‘dhuro tani’ në faqen e internetit do të sjellë të ardhura shtesë dhe vëmendje në këtë situatë globale shumë të nevojshme. Për më shumë informacion, vizitoni https://www.samsung.com/al/explore/photography/anti-poaching-wildlife-watch/

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0