WhatsApp pay, Mark Zuckerberg planifikon ta lançojë së shpejti globalisht - Business Magazine Albania

WhatsApp pay, Mark Zuckerberg planifikon ta lançojë së shpejti globalisht


Mark Zuckerberg premton të bëjë revolucion në sistemin e pagesave online, duke u mbështetur në një prej platformave të tij më të suksesshme, WhatsApp.

Zuckenberg deklaroi në prezantimin e investitorëve se brenda pak muajsh WhatsApp pay me shumë gjasa do të jetë aktive.

Për ata që nuk e dinë, WhatsApp pay është një kombinim i messenger dhe një sistemi pagesash, të cilin Facebook e ka kombinuar dhe e ka testuar për rreth një vit në Indi në të paktën 1 milion përdorues.

Nuk është një risi teknologjike, pasi në Azi dhe veçanërisht në Kinë, ka platforma të përafërta dhe të suksesshme, si We Chat. Por, suksesi i mundshëm në treg i WhatsApp Pay, do të kishte efekt global shumë më domethënës, nisur nga përdorimi i gjerë i tij në botën perëndimore.

LEXO: Facebook ju gjurmon ku jeni edhe nëse e keni fikur lokalizuesin

Përdoruesit e iPhone 4 dhe modelet e mëprarshme nuk do të mund të përdorin Whatsapp pay. E njëjta gjë vlen për përdoruesit e smartphone-ve android, në Android 2.3.7 apo produkte të mëparshme.

Digitalinformation

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0