WhatsApp pay, Mark Zuckerberg planifikon ta lançojë së shpejti globalisht


Mark Zuckerberg premton të bëjë revolucion në sistemin e pagesave online, duke u mbështetur në një prej platformave të tij më të suksesshme, WhatsApp.

Zuckenberg deklaroi në prezantimin e investitorëve se brenda pak muajsh WhatsApp pay me shumë gjasa do të jetë aktive.

Për ata që nuk e dinë, WhatsApp pay është një kombinim i messenger dhe një sistemi pagesash, të cilin Facebook e ka kombinuar dhe e ka testuar për rreth një vit në Indi në të paktën 1 milion përdorues.

Nuk është një risi teknologjike, pasi në Azi dhe veçanërisht në Kinë, ka platforma të përafërta dhe të suksesshme, si We Chat. Por, suksesi i mundshëm në treg i WhatsApp Pay, do të kishte efekt global shumë më domethënës, nisur nga përdorimi i gjerë i tij në botën perëndimore.

LEXO: Facebook ju gjurmon ku jeni edhe nëse e keni fikur lokalizuesin

Përdoruesit e iPhone 4 dhe modelet e mëprarshme nuk do të mund të përdorin Whatsapp pay. E njëjta gjë vlen për përdoruesit e smartphone-ve android, në Android 2.3.7 apo produkte të mëparshme.

Digitalinformation

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale