WhatsApp jo dhe aq i sigurt. Mesazhet e fshira mbeten në aplikacion


Mesazhet tuaja private në WhatsApp, ndoshta nuk janë dhe aq private.

Mesa duket Whatsapp ruan mesazhet e dërguara në arkivën e tij, aty ku mund të lexohen nga kushdo që ka akses në llogarinë e përdoruesit.

Aplikacioni ka një arkivë për çdo gjë që përdoruesit e Android dërgojnë në sistemin ruajtës Google Drive.

Lexoni: WhatsApp së shpejti me pagesë

Media dhe mesazhet që ju përditësoni sa herë largoheni nga aplikacioni, nuk mbrohen nga WhatsApp. Kjo deklaratë ka rritur frikën se hakerat, policët apo zyrtarë të qeverisë mund të aksesojnë të dhëna të ndryshme nëse kanë akses në llogarinë Google Drive të dikujt.

Por ka një zgjidhje. Ju mund të fikni opsionin e arkivës duke selektuar ‘chats’ dhe më pas ‘chats backup’. Të gjitha të dhënat e ruajtura do të fshihen automatikisht pas 12 muajsh.

‘Rifreskimet e WhatsApp që nuk janë përditësuar për më shumë se një vit do të hiqen automatikisht nga memoria e Google Drive,’ shkruan aplikacioni në faqen e tij zyrtare.

WhatsApp ka njoftuar gjithashtu se po punon për të rritur sigurinë dhe për të ruajtur privatësinë e përdoruesve.

/Metro

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale