Wall Street thotë se çmimi i Bitcoin do vijojë uljen drejt 10 mijë dollarëve - Business Magazine Albania

Wall Street thotë se çmimi i Bitcoin do vijojë uljen drejt 10 mijë dollarëve

Wall Street pret që rrëzimi i kriptomonedhës të përkeqësohet edhe më shumë.

Bitcoin mund të bjerë në 10,000 dollarë, duke përgjysmuar vlerën e saj. Ndërkohë, 60% e 950 investitorëve që iu përgjigjën sondazhit të fundit të “MLIV Pulse patën parashikuar se ajo do të rritet në 30,000 dollarë”. 40% u shprehën se po shkonte në anën tjetër. Bitcoin ra me 2.4% në 20,474 dollarë të hënën në mëngjes në New York.

Rënie e madhe

Parashikimi i njëanshëm nënvizon se sa pesimistë janë bërë investitorët. Industria e kriptove është tronditur nga huadhënës të trazuar, monedha të rrënuara dhe fundi i politikave lehtësuese të pandemisë, e cila nxiti një furi spekulative në tregjet financiare.

Rreth 2 trilionë dollarë janë zhdukur nga vlera e tregut të kriptomonedhave që nga fundi i vitit të kaluar, sipas të dhënave të përpiluara nga CoinGecko.

Lexo edhe:  Tregu drejt kolapsit/ Edhe një tjetër kompani ndalon tregtimin dhe huadhënien në kriptomonedha

Investitorët me pakicë ishin më të shqetësuar për kriptovalutat sesa homologët e tyre institucionalë, me pothuajse një të katërtën që deklaruan se klasa e aseteve ishte mbeturina. Investitorët profesionistë ishin më mendjehapur ndaj aseteve digjitale.

Por në përgjithësi, ky sektor mbetet një sektor polarizues: ndërsa rreth 28% e të anketuarve të përgjithshëm shprehën besim të fortë se kriptovalutat janë e ardhmja e financave, 20% thanë se ato janë të pavlefshme.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0