Tregu drejt kolapsit/ Edhe një tjetër kompani ndalon tregtimin dhe huadhënien në kriptomonedha - Business Magazine Albania

Tregu drejt kolapsit/ Edhe një tjetër kompani ndalon tregtimin dhe huadhënien në kriptomonedha

Vauld, një huadhënës kriptosh i mbështetur nga Coinbase, tha se ngriu tërheqjet dhe punësoi këshilltarë për të eksploruar një ristrukturim të mundshëm, duke iu bashkuar rivalëve si Celsius Netëork të Babel Finance për t’iu drejtuar masave të fundit për t’i mbijetuar shkatërrimit të tregut.

Kompania me bazë në Singapor punësoi Kroll si këshilltar financiar dhe Cyril Amarchand Mangaldas dhe Rajah & Tann Singapore LLP si këshilltarë ligjorë, tha shefi ekzekutiv Darshan Bathija në një postim në blog të hënën. Të gjitha tërheqjet, tregtimi dhe depozitat në platformë janë pezulluar.

Lexo edhe: Bitcoin humb 70% të vlerës në treg

Lëvizja e Vauld erdhi më pak se tre javë pasi kompania tha se po përpunonte tërheqjet “si zakonisht dhe kjo do të vazhdojë të jetë rasti në të ardhmen”. Lëvizja rreth fytyrës sugjeron shpejtësinë me të cilën çmimet në rënie po lulëzojnë nëpër sektor, duke i gjunjëzuar firmat që variojnë nga Celsius deri te fondet mbrojtëse Three Arroës Capital.

Menjëherë pas asaj përpjekjeje për të siguruar klientët, Vauld njoftoi planet për të shkurtuar 30% të fuqisë së saj punëtore.

Tregjet e kriptove treguan reagim të heshtur ndaj njoftimit të fundit të Vauld, me Bitcoin që tregtohej 1.3% më i ulët në 19,180 dollarë në orën 10:30 të mëngjesit në Londër të hënën. Kriptomonedha më e madhe ka rënë me më shumë se 70% nga kulmi i saj në nëntor.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0