Vlerësim libri: "Think Again" - Përse duhet të rimendoni gjithçka absolute në jetën tuaj? - Business Magazine Albania

Vlerësim libri: “Think Again” – Përse duhet të rimendoni gjithçka absolute në jetën tuaj?

Adam Grant

Shkroi: Prishila Gjoka

Adam Grant është psikolog organizativ në Wharton School në Filadelfia, Pensilvani, ku edhe mban çmimin e profesorit i renditur në krye të vlerësimeve për 7 vjet rresht. Një ndër autorët më të shitur, renditur numri 1 nga “New York Times” dhe një prej folësve më të famshëm të “Ted Talks”. Librat e tij kanë shitur mbi 2 milionë kopje. Prezantimet e tij kanë mbi 25 milionë shikime dhe podcast-i i tij “WorkLife” i ka tejkaluar pritshmëritë. 

“Think Again” (Mendo sërish), i publikuar në vitin 2021, është një guidë kushtuar mendjes dhe konkretisht një koncepti të guximshëm, “ri-mendimit”! Një libër, i cili mban në kopertinë vlerësimin e Bill dhe Melinda Gates.

“Një libër, i cili duhet lexuar medoemos…mësimet në këtë libër janë më të rëndësishme se kurrë.”

  • Bill dhe Melinda Gates

POROSIT TANI BUSNESS MAGAZINE 30

“Fuqia e të diturit çfarë nuk di”, ky është slogani që mban “Think Again” (Mendo sërish). Të mbrosh atë që është e gabuar, për hir të të “pasurit të drejtë”, apo të dyshosh në çdo gjë që mendon se është e drejtë, për të mësuar gjithnjë të vërtetën? Po ju, çfarë do të zgjidhnit?

Adam Grant beson se, përgjatë procesit tonë të mendimit vendosemi në rolin e tre personazheve: 

  1. Predikues – kur besimet tona kërcënohen dhe na duhet të ngremë argumenta për të mbrojtur dhe promovuar besimet tona.
  2. Prokurorë – kur identifikojmë të meta në arsyetimet e të tjerëve dhe ngremë debate me qëllim që t’u tregojmë se ku e kanë gabim dhe ne të “fitojmë” debatin.
  3. Politikanë – kur na duhet të fitojmë pranimin dhe pëlqyeshmërinë e një audience.

Ajo që na ndihmon të zhvillohemi, që na ndihmon të mbajmë mendjet tona në proces të vazhdueshëm mësimi, është në fakt një lloj tjetër i të menduarit, ai shkencor.

Lexoni vlerësimin e plotë në Business Magazine 30. Porosit tani!

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0