Vlera e Bitcoin arrin 16 mijë dollarë. Shkak kryesor, eliminimi i kriptomonedhës FTX nga Binance - Business Magazine Albania

Vlera e Bitcoin arrin 16 mijë dollarë. Shkak kryesor, eliminimi i kriptomonedhës FTX nga Binance

Vlera e kriptovalutave ra sërish për një ditë të dytë, ndërsa tregu absorboi kolapsin e mundshëm të shkëmbimit të njohur të kriptove FTX.

Kjo vjen pasi Binance, bursa më e madhe globale për nga vëllimi I transakioneve, braktisi planet për të blerë FTX të Sam Bankman-Fried.

Bitcoin ra me 12% para në më pak se 16,000 dollarë, duke arritur një nivel të ulët që nuk është parë që nga nëntori 2020, sipas Coin Metrics. Ndërsa në këtë periudhë një vit më parë arriti nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej 68,982,20 dollarësh.

Lexo edhe: Tregtia e Bitcoin është bërë “e mërzitshme”! Por, a është kjo diçka e keqe?

Perandoria Bankman-Fried u shpërbë shpejt pasi një raport javën e kaluar tregoi se një pjesë e madhe e bilancit në Alameda Research, kompania tregtare ku Bankman-Fried ishte gjithashtu CEO, ishte përqendruar në FTX Token (FTT), e cila është kriptomonedha kryesore e platformës tregtare FTX.

Pas disa grindjeve në Twitter me Bankman-Fried, CEO i “Binance”, Changpeng Zhao njoftoi se kompania e tij po shkarkonte FTT-në nga librat e saj të llogarive, duke çuar në rënien e bursës popullore FTX dhe një krizë likuiditeti.

FTX numëron disa nga emrat më të mëdhenj në financë – duke përfshirë SoftBank, BlackRock, Tiger Global, Thoma Bravo, Sequoia dhe Paradigm – midis investitorëve të saj. /CNBC 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0