Virgin Galactic do të nisë udhëtimin turistik në hapësirë brenda këtij muaji - Business Magazine Albania

Virgin Galactic do të nisë udhëtimin turistik në hapësirë brenda këtij muaji

Virgin Galactic

Kompania e turizmit hapësinor e Richard Branson, Virgin Galactic thotë se do të nisë fluturimin e saj të parë komercial brenda këtij muaji. Ajo po synon një hapësirë nisjeje për fluturimin, e cila quhet Galactic 01, nga 27 qershor deri më 30 qershor.

Pas njoftimit për investitorët, aksionet e Virgin Galactic kërcyen më shumë se 40% në tregtimin e zgjatur të Nju Jorkut. Në maj, Virgin Orbit – një firmë e veçantë hapësinore në pronësi të miliarderit në Mbretërinë e Bashkuar – u mbyll, disa muaj pasi një mision dështoi.

Virgin Galactic tha se fluturimi i parë do të jetë një mision kërkimor shkencor, duke transportuar tre anëtarë të ekuipazhit nga Forcat Ajrore Italiane dhe Këshilli Kombëtar i Kërkimit të Italisë për të kryer kërkime të mikrogravitetit.

Kompania tha se fluturimi i saj i dytë komercial në hapësirë do të pasojë në fillim të gushtit dhe pret të kryejë fluturime mujore në hapësirë që atëherë. Ajo shënon një moment historik për 19-vjeçaren Virgin Galactic, të cilës i është dashur të kapërcejë një sërë aksidentesh dhe sfidash teknike.

Lexo: Amazon nuk do ta mbajë këtë vit konferencën re:MARS

Muajin e kaluar, avioni raketor i Virgin Galactic, i cili quhet Unity, u kthye në veprim pas një hendeku prej gati dy vitesh. Automjeti, me dy pilotë dhe katër pasagjerë në bord, u ngjit lart mbi shkretëtirën e Nju Meksikos në SHBA në skajin e hapësirës – përpara se të rrëshqiste përsëri poshtë.

Ai u faturua si fluturimi i fundit provë i automjetit përpara nisjes së shërbimit tregtar debutues të shumëpritur të firmës. Virgin Galactic ka shitur më shumë se 800 bileta për njerëzit që duan të kalojnë mbi 80 km mbi Tokë.

Fluturimet janë krijuar për t’u dhënë pasagjerëve pamje nga hapësira në majë të ngritjes së saj dhe t’u lejojnë atyre disa minuta të përjetojnë mungesë peshe. Ata kushtojnë 450,000 dollarë për person. Ndërsa Virgin Galactic fokusohet në turizmin hapësinor, Richard kishte gjithashtu ambicie për të lëshuar satelitë me kompaninë e tij të raketave, Virgin Orbit.

Sidoqoftë, Virgin Orbit u mbyll në maj pas dështimit të një misioni që ishte faturuar si një moment historik i mundshëm për eksplorimin e hapësirës në Mbretërinë e Bashkuar. Në fillim të vitit, firma, e cila u krijua për të nisur satelitët, ndërpreu operacionet në përpjekje për të rritur financat e saj.

Virgin Orbit ka shitur objekte, përfshirë avionin e konvertuar Cosmic Girl dhe shumicën e selisë së saj në Kaliforni. Ka qenë një periudhë e trazuar për shefin e Virgjëreshës. Richard i tha BBC-së në maj se ai personalisht kishte humbur rreth 1.5 miliardë paund gjatë pandemisë pasi bllokimet goditën kompaninë e tij ajrore dhe bizneset e kohës së lirë.

CNBC

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0