VIDEO/ Shpërthim masiv në kryeqytetin libanez, disa ditë përpara verdiktit për vrasjen e Rafik Hariri - Business Magazine Albania

VIDEO/ Shpërthim masiv në kryeqytetin libanez, disa ditë përpara verdiktit për vrasjen e Rafik Hariri

Një shpërthim i fortë është regjistruar pasditen e sotme në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, përpara aktgjykimit në një gjyq për vrasjen e ish-kryeministrit Rafik Hariri në 2005. Sipas informacioneve paraprake thuhet se shpërthimi ndodhi në zonën e portit të Bejrutit brenda një fabrike fishekzjarrësh. Ndërkohë raportohet edhe për një shpërthim  të  dytë të mundshëm në  rezidencën Hariri në qytet.

Shpërthimi masiv të martën tronditi disa pjesë të kryeqytetit, duke dërguar shtëllunga të mëdha tymi në qiell. Tribunali i Kombeve të Bashkuara pritet të japë të premten vendimin ndaj katër të dyshuarve për vrasjen e Haririt. Të akuzuarit janë anëtarë të Hezbollahut të mbështetur nga Irani, që vazhdimisht ka mohuar të ketë gisht në vrasjen Haririt.

Ministri i shëndetësisë në Liban ka raportuar për shumë lëndime dhe dëme të mëdha. Në video dëgjohen njerëz që bërtasin pas shpërthimit të jashtëzakonshëm, ndërkohë vendi është përfshirë nga flakët dhe tymi.  Mësohet se si shkak i shpërthimit ka njerëz që ecin rrugëve të mbuluar me gjak, por ende nuk dihet nëse ka të plagosur nga shpërthimi.

Kjo ngjarje është në vazhdën e tensionit politik në Liban, me demonstrime dhe protesta kundër qeverisë që po përballet me krizën më të rëndë ekonomike që nga lufta civile 1975-1990.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0