VIDEO/ “Rover Perseverance” i NASA-s nis eksplorimin në Mars - Business Magazine Albania

VIDEO/ “Rover Perseverance” i NASA-s nis eksplorimin në Mars

Rover robotik i  agjencisë hapësinore amerikane (NASA) ka nisur eksplorimin në Mars, vetëm dy javë pasi preku “planetin e kuq”. Mjeti i NASA, nuk bëri lëvizje të madhe, megjithatë shkencëtarja e projektit të Nasa, Katie Stack Morgan, tha se ishte moment domethënës.

“Ndërsa rover është ende duke bërë shumë rregullime inxhinierike, në minutën kur goma fillon të lëvizë ne mund ta konsiderojmë veten eksplorues në sipërfaqen e Marsit,” tha ajo për BBC News.

Roveri robotik ka dy javë në Mars, ndërsa inxhinierët kanë kaluar kohën për analizimin e gjendjes së tij teknike. Megjithatë, të gjithë kanë pritur që roboti të fillojë të rrokulliset. Ndodhi të enjten. Roveri shkoi përpara një rrugë të shkurtër, u rrotullua në vend 150 gradë dhe pastaj u tërhoq pak.

“Ju mund të shihni gjurmët e rrotave që lamë në Mars. Unë nuk mendoj se kam qenë ndonjëherë më e lumtur për të parë gjurmët e rrotave“, tha inxhinierja e Perseverance Anais Zarifian.

“Ky është vetëm një moment historik i madh për misionin dhe ekipin. Ne kemi eksploruar në Tokë por tani po eksplorojmë në Mars, ky është qëllimi përfundimtar, kaq shumë njerëz kanë punuar drejt këtij momenti për vite me radhë”, shtoi ajo.

Perseverance është vendosur në një krater gati ekuatorial të quajtur Jezero, për të kërkuar prova të jetës së kaluar në planet. Kjo do të përfshijë udhëtime rreth 15 km gjatë vitit të ardhshëm në Marsi (afërsisht dy vjet Tokë). Shkencëtarët duan të arrijnë një numër formacionesh tërheqëse shkëmbore në krater që mund të mbajnë një rekord të aktivitetit të lashtë biologjik.

Midis këtyre është ajo që duket në imazhet satelitore të jetë delta, strukturë e ndërtuar nga llumi dhe rëra e hedhur nga një lumë ndërsa futet në një trup më të gjerë uji. Në rastin e Jezeros, ky trup më i gjerë ishte shumë i mundshëm një liqen që ka ekzistuar miliarda vjet më parë. Ndër të tjera, rover ka një pajisje eksperimentale që do të shndërrojë dioksidin e karbonit në atmosferën marsiane në oksigjen të pastër, si dhe një mini stacion moti.

Perseverance është rover më i shpejtë që Nasa ka vendosur në Mars.  Roboti bën fotografi për të vlerësuar rrugën përpara. Automjetet e mëparshme duhej të ndalonin ndërsa këto fotografi përpunoheshin në bord, kurse Perseverance e realizon ne moment.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0