Video emocionuese/ Ish-balerina me Alzheimer rikujton koreografinë kur dëgjon muzikën - Business Magazine Albania

Video emocionuese/ Ish-balerina me Alzheimer rikujton koreografinë kur dëgjon muzikën

Disa gjëra nuk harrohen kurrë. Një video e ish-balerinës së parë të New York Ballet ka emocionuar njerëzit në të gjithë botën, duke prekur shumë njerëz që e kanë parë. Marta C Gonzalez, e cila ndërroi jetë vitin e kaluar, shihet aty e ulur në një karrige me rrota në një azil pleqsh në Valencia. Marta C González ishte një prima balerinë me Baletin e New York-ut në vitet 1960, ku luajti rolin kryesor, Odette , në Liqenin e Mjellmave.

Ajo shfaqet krejtësisht e përhumbur për shkak të Alzheimerit, prej të cilit vuante prej kohësh. Por diçka e papritur ndodh kur i vendosin kufje në vesh dhe dëgjon të burojë muzika e Tschaikovsky-t nga liqeni i mjellmave. Balerina pëson një transformim të menjëhershëm: ajo nis të lëvizë krahët sikur do të kërcejë në skenë. Brenda pak minutash, rikrijon lëvizjet e hijshme që e kishin bërë dikur një kërcimtare aq të suksesshme. Marta ndjek muzikën dhe kujton koreografinë me të cilën kishte kërcyer dekada më parë.

Ky moment emocionues, i regjistruar përpara vdekjes së saj, u shpërnda nga shoqata spanjolle e bamirësisë, Musica para Despertar, e cila përdor muzikën për të përmirësuar humorin por edhe memorien e të sëmurëve me demencë. González vdiq në 2019, por momenti magjik ka arritur miliona shikime këtë javë, pasi video u shpërnda në Twitter.

HuffPost

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0