Vendet prodhuese të naftës bien dakord të kontrollojnë çmimet - Business Magazine Albania

Vendet prodhuese të naftës bien dakord të kontrollojnë çmimet

Kombet prodhuese të naftës kanë rënë dakord të rrisin prodhimin e tyre, me qëllim uljen e çmimeve dhe lehtësimin e presionit mbi ekonominë botërore.

“Opec+” dhe partnerët e tij si Rusia do të rrisin furnizimin nga Gushti pasi çmimet u rritën në nivelet më të larta gjatë pandemisë. Masa do të ketë një ndikim në çmimet e benzinës të cilat gjithashtu janë rritur. Çmimi i naftës bruto Brent është rritur 43% këtë vit në gati 74 dollarë për fuçi. Vitin e kaluar, Opec dhe partnerët e tij ulën prodhimin me një rekord prej 10 milionë fuçi në ditë mes një rënie të kërkesës të shkaktuar nga pandemia dhe çmimeve në kolaps. Sidoqoftë, këtë vit çmimi i naftës është rritur pasi ekonomitë janë rihapur, duke kontribuar në rritjen e inflacionit në disa vende.

Abu Dhabi kishte bllokuar një propozim nga Riadi dhe Moska për të zgjatur uljen e prodhimit deri në 2022 pasi ata refuzuan kërkesën e saj për të prodhuar më shumë naftë. Mosmarrëveshja midis aleatëve të ngushtë kishte ngritur frikën për stabilitetin e kartelit “Opec+”, i cili kontrollon më shumë se 50% të furnizimeve të naftës në botë.

Sipas marrëveshjes së re, “Opec” dhe partnerët kanë rënë dakord të rrisin furnizimin me dy milionë fuçi të tjera në ditë nga Gushti deri në Dhjetor 2021 për të ndihmuar në stabilizimin e tregut.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0