Vendet aziatike po kalojnë një valë të dytë infektimesh, pasi ulën masat drastike. E njëjta gjë mund t’i ndodhë Evropës


Ekzistojnë dy mënyra kryesore që virusi mund të bëjë një rikthim pas uljes së masave drakoniane: Së pari, një numër i vogël i banorëve që ishin nën bllokim ende mund të kenë virusin kur ngrihen kufizimet por nuk e dinë që janë të sëmurë. Ata njerëz pastaj mund ta përhapnin atë, duke filluar një valë të re infeksionesh. Së dyti, udhëtarët ndërkombëtarë mund të sjellin përsëri virusin në vend.

Lexo: Udhëzim për qytetarët dhe bizneset për riskedulimin e kësteve të kredisë me subjektet kredimarrëse

Kjo e fundit duket se ka ngjallur një infeksion të ri në Hong Kong. Përhapja e Hong Kongut përbëhej nga vetëm 100 raste në fillim të marsit; qyteti kishte zbatuar distancimin e gjerë social, rregullat e punës nga shtëpia, fushatat e informacionit publik. Më 2 mars, shërbyesit civil u kthyen në zyrat e tyre. Dy javë më vonë, qyteti raportoi një kërcim në 160 raste të COVID-19.

Ndërsa banorët që kishin qenë jashtë vendit filluan të ktheheshin në shtëpi, rastet e Hong Kongut u dyfishuan. Në fund të marsit, kishte raportuar më shumë se 400 raste të koronavirusit të ri. Që nga e mërkura, qyteti kishte arritur në 960 infeksione.

Shefi ekzekutiv i Hong Kong-ut, Carrie Lam, tha që qyteti tashmë kishte ndaluar dy valët e para të virusit.

Pothuajse të gjitha rastet e reja të koronavirusit në Kinë kontinentale tani vijnë nga njerëz që udhëtojnë nga jashtë, përfshirë studentë kinezë që kthehen në shtëpi.  “Ata tani po mbjellin valën e dytë,” tha Cowling ekspert i fushës.

Shkencëtarët kinezë dhe ekspertët e shëndetit më parë kishin minimizuar kërcënimin e një vale tjetër të infeksioneve  nga koronavirus.

Lexo: Shkencëtarët: Koronavirusi nuk do të largohet as kur të rriten temperaturat

Por ekspertët kanë theksuar se pandemia e gripit të vitit 1918 vrau më shumë se 50 milion njerëz në tre valë. E dyta ishte më vdekjeprurëse.

Nëse Evropa nuk mëson nga gabimet e Azisë, ka të ngjarë që edhe kontinentit i vjetër të kalojë një valë të dytë infektimesh.

Burimi: Business Insider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale