Vendet aziatike po kalojnë një valë të dytë infektimesh, pasi ulën masat drastike. E njëjta gjë mund t’i ndodhë Evropës

Vendet aziatike po kalojnë një valë të dytë infektimesh, pasi ulën masat drastike. E njëjta gjë mund t’i ndodhë Evropës


Ekzistojnë dy mënyra kryesore që virusi mund të bëjë një rikthim pas uljes së masave drakoniane: Së pari, një numër i vogël i banorëve që ishin nën bllokim ende mund të kenë virusin kur ngrihen kufizimet por nuk e dinë që janë të sëmurë. Ata njerëz pastaj mund ta përhapnin atë, duke filluar një valë të re infeksionesh. Së dyti, udhëtarët ndërkombëtarë mund të sjellin përsëri virusin në vend.

Lexo: Udhëzim për qytetarët dhe bizneset për riskedulimin e kësteve të kredisë me subjektet kredimarrëse

Kjo e fundit duket se ka ngjallur një infeksion të ri në Hong Kong. Përhapja e Hong Kongut përbëhej nga vetëm 100 raste në fillim të marsit; qyteti kishte zbatuar distancimin e gjerë social, rregullat e punës nga shtëpia, fushatat e informacionit publik. Më 2 mars, shërbyesit civil u kthyen në zyrat e tyre. Dy javë më vonë, qyteti raportoi një kërcim në 160 raste të COVID-19.

Ndërsa banorët që kishin qenë jashtë vendit filluan të ktheheshin në shtëpi, rastet e Hong Kongut u dyfishuan. Në fund të marsit, kishte raportuar më shumë se 400 raste të koronavirusit të ri. Që nga e mërkura, qyteti kishte arritur në 960 infeksione.

Shefi ekzekutiv i Hong Kong-ut, Carrie Lam, tha që qyteti tashmë kishte ndaluar dy valët e para të virusit.

Pothuajse të gjitha rastet e reja të koronavirusit në Kinë kontinentale tani vijnë nga njerëz që udhëtojnë nga jashtë, përfshirë studentë kinezë që kthehen në shtëpi.  “Ata tani po mbjellin valën e dytë,” tha Cowling ekspert i fushës.

Shkencëtarët kinezë dhe ekspertët e shëndetit më parë kishin minimizuar kërcënimin e një vale tjetër të infeksioneve  nga koronavirus.

Lexo: Shkencëtarët: Koronavirusi nuk do të largohet as kur të rriten temperaturat

Por ekspertët kanë theksuar se pandemia e gripit të vitit 1918 vrau më shumë se 50 milion njerëz në tre valë. E dyta ishte më vdekjeprurëse.

Nëse Evropa nuk mëson nga gabimet e Azisë, ka të ngjarë që edhe kontinentit i vjetër të kalojë një valë të dytë infektimesh.

Burimi: Business Insider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0