Ulen lejet e ndërtimit për tremujorin e dytë të 2020

Ulen lejet e ndërtimit për tremujorin e dytë të 2020

lejet e ndertimit

Numri i lejeve të ndërtimit të miratuara nga bashkia Tiranë gjatë tremujorit të dytë të vitit 2020, u ul me 38.3% në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Sipas INSTAT, 209 leje ndërtimi u miratuan në katër muaj, në krahasim me 339 leje të miratuar në të njëjtën periudhë të 2019. Lejet e miratuara kanë sipërfaqe ndërtimi prej 223,394 metra katrorë, një rënie me 36.6% krahasuar me vitin e kaluar.

Për sa i përket vlerës, vlera e përafërt e lejeve të miratuara është 14.8 miliardë lekë (119 milion euro), një rënie prej 18% krahasuar me vitin e kaluar.

Shumica e lejeve të lëshuara ishin për ndërtesa banimi, gjithsej 136. Rreth 73 ishin ndërtesa komerciale jo-rezidenciale.

Ndërsa ka pasur një rënie në numrin e lejeve të dhëna, kostoja e ndërtimit është rritur duke shënuar një rritje prej 0.4% në vit. Për sa i përket ndryshimit midis tremujorit të dytë të 2020 dhe atij të 2019, kostot u rritën midis 1.0% dhe 1.9%.

Pagat e punonjësve të ndërtimit u ulën me 1 % dhe kostoja e materialeve me 1.2%.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0