Udhëtimet e njerëzve në Mars pritet të jenë realiteti i 2024-ës - Business Magazine Albania

Udhëtimet e njerëzve në Mars pritet të jenë realiteti i 2024-ës


Kur Elon Musk bën një deklaratë, njerëzit “hapin veshët e dëgjojnë.”

Në Konferencën Code në Kaliforni të Mërkurën, Musk ka përsëritur edhe një herë një nga pretendimet e tij më të guximshme, duke thënë se nëse çdo gjë shkon sipas planit, SpaceX do të fillojë udhëtimet e njerëzve në Mars në vitin 2024, një qëllim më ambicioz se çdo komb apo kompani tjetër private ka bёrё ndonjёherё.

Musk nuk ka zbuluar shumë prej detajeve të planit të kompanisë, duke thënë se më shumë plane të kolonizimit të Marsit do të zbulohen gjatë një konference në Shtator, por ai shpjegoi disa nga arsyet e objektivit të guximshëm të SpaceX. Musk tha:

“Plani bazik është se do të dërgojmë një mision në Mars që nga 2018 e më pas, dhe ato zgjasin përafërsisht 26 muaj. Ne po mendojmë për udhëtime me ngarkesë, të cilat do të jenë bazë për njerëzit. Takimi orbital Tokë-Mars bëhet çdo 26 muaj, kështuqë do të ketë një në 2018-ën, një tjetër në 2020-ën, dhe nëse gjërat shkojnë sipas planit, ne do të mund të çojmë njerëzit në 2024-n me mbërritje në 2025-n.”

Musk tha se në mënyrë që të ndërtohen qytete në Mars, duke zbatuar planin e tij të specieve në shumë planete, SpaceX duhet të zhvillojë aftësinë për të transportuar shumë njerëz dhe tonelata me mjete, gjithashtu edhe se anijet të cilat do të realizonin misionin duhet të jenë vërtet gjigande.

Kur do të udhëtojë vetë Musk në Mars? Ai shpreson se brenda 4 ose 5 viteve do të mund ta realizojë këtë.

Sipas fjalëve të tij, është e paqartë nëse misioni i 2024-s është i dizenjuar për t’i dërguar njerëzit në orbitën e Marsit apo se do të prekin tokën e Marsit, por sido që të jetë, është një objektiv tejet ambicioz.

Kompania nuk ka bërë asnjë udhëtim me njerëz në bord në hapësirë, por kjo mund të ndryshojë në vitet e ardhshme.

 

/Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0