Udhëtimet e njerëzve në Mars pritet të jenë realiteti i 2024-ës


Kur Elon Musk bën një deklaratë, njerëzit “hapin veshët e dëgjojnë.”

Në Konferencën Code në Kaliforni të Mërkurën, Musk ka përsëritur edhe një herë një nga pretendimet e tij më të guximshme, duke thënë se nëse çdo gjë shkon sipas planit, SpaceX do të fillojë udhëtimet e njerëzve në Mars në vitin 2024, një qëllim më ambicioz se çdo komb apo kompani tjetër private ka bёrё ndonjёherё.

Musk nuk ka zbuluar shumë prej detajeve të planit të kompanisë, duke thënë se më shumë plane të kolonizimit të Marsit do të zbulohen gjatë një konference në Shtator, por ai shpjegoi disa nga arsyet e objektivit të guximshëm të SpaceX. Musk tha:

“Plani bazik është se do të dërgojmë një mision në Mars që nga 2018 e më pas, dhe ato zgjasin përafërsisht 26 muaj. Ne po mendojmë për udhëtime me ngarkesë, të cilat do të jenë bazë për njerëzit. Takimi orbital Tokë-Mars bëhet çdo 26 muaj, kështuqë do të ketë një në 2018-ën, një tjetër në 2020-ën, dhe nëse gjërat shkojnë sipas planit, ne do të mund të çojmë njerëzit në 2024-n me mbërritje në 2025-n.”

Musk tha se në mënyrë që të ndërtohen qytete në Mars, duke zbatuar planin e tij të specieve në shumë planete, SpaceX duhet të zhvillojë aftësinë për të transportuar shumë njerëz dhe tonelata me mjete, gjithashtu edhe se anijet të cilat do të realizonin misionin duhet të jenë vërtet gjigande.

Kur do të udhëtojë vetë Musk në Mars? Ai shpreson se brenda 4 ose 5 viteve do të mund ta realizojë këtë.

Sipas fjalëve të tij, është e paqartë nëse misioni i 2024-s është i dizenjuar për t’i dërguar njerëzit në orbitën e Marsit apo se do të prekin tokën e Marsit, por sido që të jetë, është një objektiv tejet ambicioz.

Kompania nuk ka bërë asnjë udhëtim me njerëz në bord në hapësirë, por kjo mund të ndryshojë në vitet e ardhshme.

 

/Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale