U akuzua se reklamoi kriptomonedhat, Kim Kardashian pranon të paguajë një gjobë prej 1.3 milionë dollarësh - Business Magazine Albania

U akuzua se reklamoi kriptomonedhat, Kim Kardashian pranon të paguajë një gjobë prej 1.3 milionë dollarësh

U akuzua se reklamoi asetet kripto, Kim Kardashian pranon të paguajë një gjobë prej 1.3 milionë dollarësh.

Kim Kardashian pranoi t’i paguante një gjobë 1.26 milionë dollarë Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbimeve (SEC) për të zgjidhur akuzat civile pasi ajo reklamoi një aset kripto, EthereumMax, në Instagram.

SEC e akuzoi Kardashian se ajo ishte paguar 250,000 dollarë për të publikuar postimin e saj në Instagram. Përveç pagesës së gjobës, ajo pranoi të bashkëpunojë me hetimin e vazhdueshëm të KSHZ-së.“ Ky rast është një kujtesë se, kur të famshëm ose ndikues miratojnë mundësi investimi, duke përfshirë letrat me vlerë të aseteve kripto, kjo nuk do të thotë se ato produkte investimi janë të përshtatshme për të gjithë investitorët,” tha kryetari i SEC Gary Gensler. “Ne inkurajojmë investitorët të marrin në konsideratë rreziqet dhe mundësitë e mundshme të një investimi në dritën e qëllimeve të tyre financiare.”
Lexo: Lehtësim taksash për të pasurit! Britanikët “gjunjëzojnë” kryeministren Truss

Kardashian gjithashtu pranoi të mos promovojë asnjë titull kripto për tre vjet.
“Znj. Kardashian është e kënaqur që e ka zgjidhur këtë çështje me KSHZ-në”, thuhet në një deklaratë nga avokatët e saj. “Kardashian ka bashkëpunuar plotësisht me KSHZ-në që nga fillimi dhe ajo mbetet e gatshme të bëjë gjithçka që mundet për të ndihmuar KSHZ-në në këtë çështje.  Marrëveshja që ajo arriti me KSHZ-në i lejon asaj ta bëjë këtë në mënyrë që të mund të ecë përpara me shumë aktivitete të ndryshme të biznesit të saj.”

SEC zbuloi se Kardashian ka shkelur dispozitën kundër reklamimit të ligjeve federale të letrave me vlerë. Kardashian ra dakord me urdhrin pa pranuar apo mohuar gjetjet e KSHZ-së.
Zgjidhja përfshin një gjobë prej 1 milion dollarësh dhe konfiskimin e pagesës prej 250,000 dollarësh që ajo mori, plus interesin.
SEC mund të ketë synuar Kardashian si një mënyrë për t’u dërguar një mesazh ndikuesve të tjerë që mund të promovojnë kriptovaluta ose asete të tjera investimi, tha Charles Whitehead, profesor në Shkollën Juridike Cornell.

“Është një mënyrë për t’u sinjalizuar ndikuesve të tjerë: nëse po mendoni të merreni me kripto, mendoni dy herë,” tha Whitehead.
Kardashian nuk është personi i parë i famshëm që paguan një gjobë të SEC për përdorimin dhe ndikimin e ndjekësve për kriptovalutat. Në vitin 2018, boksieri Floyd Mayweather Jr. dhe producenti muzikor DJ Khaled paguan gjoba për promovimin e kriptove.
Në një postim në Instagram të 13 qershorit 2021, Kardashian shkroi: “A jeni të interesuar për kripto?

Pasuria neto e Kardashian vlerësohet në 1.8 miliardë dollarë, sipas Forbes. Pra, një gjobë prej 1.26 milion dollarë është e barabartë me një gjobë prej më pak se 100 dollarë për një familje tipike amerikane, e cila ka një vlerë neto prej rreth 122,000 dollarë, sipas vlerësimeve më të fundit nga Rezerva Federale.cnn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0