Twitter do të etiketojë mediat që kontrollohen nga shteti

Twiteer

Twitter ka prezantuar etiketime të reja për llogari dhe tweets (cicërima) të lidhura me zyrtarët qeveritarë dhe “mediat e lidhura me shtetin”.

“Twitter ofron një mënyrë të pakrahasueshme për të komunikuar drejtpërdrejt me zyrtarët publik dhe përfaqësuesit,” shkruajti kompania në një postim në blogun zyrtar, ku njoftoi edhe këto ndryshime. “Kjo linjë e drejtpërdrejtë e komunikimit me drejtuesit dhe zyrtarët ka ndihmuar në demokratizimin e ligjërimit politik dhe rritjen e transparencës dhe llogaridhënies.”

Sidoqoftë, Twitter tha se këto etiketime janë pjesë e një përpjekje më të madhe “për të mbrojtur atë ligjërim sepse ne besojmë se shtrirja politike nuk duhet të blihet”.

Kur bëhet fjalë për etiketimin e zyrtarëve qeveritarë, kompania tha se po përqendrohet tek ata që përfaqësojnë “zërin zyrtar të shtetit jashtë vendit”, duke përfshirë “ministrat e jashtëm, subjektet institucionale, ambasadorët, zëdhënësit zyrtarë dhe udhëheqësit kryesorë diplomatikë.” Po fillon me pesë anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara: Kina, Franca, Rusia, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara, me planet për të shtuar vende të tjera në të ardhmen.

Twitter tha që këto etiketime nuk do të vlejnë për “llogaritë personale të krerëve të shteteve”. Për shembull: Llogaria në Twitter e Presidentit Donald Trump nuk është etiketuar, por llogaria e Sekretarit të Shtetit Mike Pompeo është etiketuar.

Sa për mediat e lidhura me shtetin, Twitter tha se organizatat e mediave që mbajnë pavarësinë editoriale pavarësisht financimit të qeverisë, të tilla si BBC dhe NPR, nuk do të etiketohen.

Në vend të kësaj, etiketimet do të rezervohen për “mediat ku shteti ushtron kontroll mbi përmbajtjen editoriale përmes burimeve financiare, presioneve të drejtpërdrejta ose indirekte politike dhe / ose kontrollit mbi prodhimin dhe shpërndarjen” – për shembull, RT e mbështetur nga Rusia. Për të identifikuar këto media, kompania thotë se është duke u konsultuar me ekspertë të jashtëm, përfshirë anëtarët e grupit të saj Këshillimor Digjhital dhe të Drejtave të Njeriut (pjesë e Këshillit të Mirëbesimit dhe Sigurisë në Tëitter).

Twitter gjithashtu tha se mediat e lidhura me shtetin nuk do të marrin më promovim përmes afatit kohor të shërbimit, njoftimeve dhe kërkimit. (Ky kufizim nuk vlen për zyrtarët e qeverisë.) Shërbimi kishte bllokuar tashmë këto grupe nga blerja e reklamave pas një incidenti vitin e kaluar, në të cilin agjensia shtetërore e lajmeve në Kinë bleu tweet-et e promovuara për të portretizuar protestat pro-demokracisë në Hong Kong si të dhunshme.

Tech Crunch

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale