Turistët deri në 6 milionë këtë vit, sipas Kryeministrit Rama


Përfundimi i stinës së verës dhe vizita në zonën bregdetare të Vlorës, e ka nxitur Kryeministrin Edi Rama të bëjë një bilanc të turizmit dhe infrastrukturës në shërbim të tij.

Rama tha se ky sezon ishte më i miri dhe pritshmëritë deri në fund të vitit janë për 6 milionë turistë.

Sipas tij, pritshmëritë janë më të larta vitin e ardhshëm, pasi vijimi i projektit të Lungomares, transformimi i vijës bregdetare të Radhimës dhe zgjidhja e problemit të mbetjeve, do të jenë objektiv për një mundësi më shumë për sektorin e turizmit.

Në muajin korrik edhe në gusht, është rritur ndjeshëm numri i vizitorëve (shqiptarë dhe të huaj) që hynë në Shqipëri.

Në muajin që sapo mbyllëm, pati 1.45 milionë vizitorë, siipas INSTAT, ose gati 27% më shumë se Gushtin e vitit të kaluar.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale