Turistët deri në 6 milionë këtë vit, sipas Kryeministrit Rama

Turistët deri në 6 milionë këtë vit, sipas Kryeministrit Rama


Përfundimi i stinës së verës dhe vizita në zonën bregdetare të Vlorës, e ka nxitur Kryeministrin Edi Rama të bëjë një bilanc të turizmit dhe infrastrukturës në shërbim të tij.

Rama tha se ky sezon ishte më i miri dhe pritshmëritë deri në fund të vitit janë për 6 milionë turistë.

Sipas tij, pritshmëritë janë më të larta vitin e ardhshëm, pasi vijimi i projektit të Lungomares, transformimi i vijës bregdetare të Radhimës dhe zgjidhja e problemit të mbetjeve, do të jenë objektiv për një mundësi më shumë për sektorin e turizmit.

Në muajin korrik edhe në gusht, është rritur ndjeshëm numri i vizitorëve (shqiptarë dhe të huaj) që hynë në Shqipëri.

Në muajin që sapo mbyllëm, pati 1.45 milionë vizitorë, siipas INSTAT, ose gati 27% më shumë se Gushtin e vitit të kaluar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0