Trump: "Facebook është armiku i popullit" - Business Magazine Albania

Trump: “Facebook është armiku i popullit”

Trump: "Facebook është armiku i popullit"

Facebook përballet sërish me kritika nga ish-Presidenti Donald Trump. Kjo po shkakton shqetësim për disa njerëz të biznesit në Wall Street.

Meta Platforms (META), pronari i Facebook dhe një nga yjet e rritjes së fundit të tregut, ra rreth 4% të hënën pasi Trump quajti Facebook-un “armik i popullit” gjatë një deklarate në CNBC. Aksionet e Metas gjithashtu u tërhoqën 1.2% të premten pas një postimi nga Trump në Truth Social ku ish-presidenti sulmoi Facebook-un si “një Armik i Vërtetë i Popullit!” Vlerësimi i tregut të Metas ka rënë me më shumë se 60 miliardë dollarë që nga fillimi i sulmeve të Trump mbrëmjen e enjtes. Asnjë lajm i madh nuk duket të ketë ndikuar në shitjen e aksioneve të Metas, përveç dënimit nga ish dhe ndoshta i ardhshmi  presidenti i Shteteve të Bashkuara.

“Gjithçka ka të bëjë me komentet nga ish-Presidenti Trump,” tha Gil Luria, një analist në D.A. Davidson, për CNN. “Facebook ka kaluar nëpër valë të përfshirjes në debatin politik  dhe kjo kurrë nuk ka pasur pasoja të mira për ta.

” Trump befasoi shumë të enjten e kaluar duke ndryshuar qëndrimin e tij mbi TikTok dhe duke dalë kundër ndalimit të TikTok që shumë në Kongres përfshirë shumë republikanë  po e shtyjnë. Pse? Trump argumenton se ndalimi i TikTok do të ndihmonte Facebook, një kompani me të cilën ish-presidenti ka pasur një histori të gjatë betejash.

“Ajo që nuk më pëlqen është se pa TikTok, mund të bëni Facebook më të madh, dhe unë e konsideroj Facebook-un si armik të popullit, së bashku me shumë media,” tha Trump për CNBC të hënën në mëngjes përpara se të hapeshin tregjet amerikane.

Lexo edhe:Erdhi fundi i rrjeteve sociale?

Facebook vendosi një ndalim dyvjeçar për Trump pas trazirave të 6 janarit 2021, në Kapitol. Meta riktheu llogaritë e Trump në Facebook dhe Instagram në shkurt 2023. “Mendoj se Facebook ka qenë shumë i pandershëm. Mendoj se Facebook ka qenë shumë i keq për vendin tonë, veçanërisht kur bëhet fjalë për zgjedhjet,” tha Trump. Investitorët qartazi po vënë re sulmet nga Trump. Në një moment, aksionet e Metas ishin ulur rreth 5% të hënën, duke i lënë ato në rrugën për ditën më të keqe që nga dhjetori 2022. Luria, analisti nga D.A. Davidson, tha se komentet e Trump ngrenë shqetësime se Facebook mund të bëhet sërish objektiv i Uashingtonit.

“Kur një kandidat presidencial i referohet atyre si armik i popullit, kjo me të vërtetë i rikthen ata në qendër të debatit, ku ata nuk kanë qenë për disa vite,” tha Luria. Veçanërisht, Luria tha se Trump, nëse zgjidhet president, mund të shtypë Facebook duke e bërë më të vështirë për Metan të bëjë blerje në të ardhmen. Blerjet e mëparshme të Instagram dhe WhatsApp kanë qenë qendrore për rritjen e saj.

“Nëse nuk mund të blejë gjënë e ardhshme më të madhe, do të ketë vështirësi në garë,” tha Luria.

“Ka gjëra të ndikueshme që një president mund të bëjë, përveç përdorimit të fuqisë së podiumit për të kufizuar tërheqjen e një kompanie për një bazë të caktuar votuesish.” Sigurisht, vetë Trump është shumë i përfshirë në mediat sociale. Rregullatorët amerikanë së fundmi dhanë dritën jeshile për një bashkim kontrovers mes Truth Social, pronarit të Trump Media & Technology Group, dhe një kompanie të paqartë. Nëse miratohet nga aksionarët më vonë këtë muaj, Trump do të zotërojë një pjesë dominuese në kompaninë e re publike që mund të vlerësohet me miliarda. Dhoma e plotë e Përfaqësuesve është caktuar të votojë këtë javë për një projektligj që do t’i jepte TikTok-ut rreth pesë muaj për të u ndarë nga kompania e saj nënë e lidhur me Kinën ose përndryshe dyqanet e aplikacioneve në Shtetet e Bashkuara do të ndaloheshin nga ofrimi i aplikacionit në platformat e tyre.

Presidenti Joe Biden ka thënë se është i gatshëm të nënshkruajë projektligjin e TikTok-ut nëse ai kalon Kongresin.

cnn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0