Tremujori i parë 2018: shtrëngohen kushtet për kreditim

Tremujori i parë 2018: shtrëngohen kushtet për kreditim


Edhe pse nuk ka ndonjë dinamikë të madhe kreditimi në treg, bankat kanë shtrënguar kushtet e kredisë si për bizneset edhe individët.

Në vrojtimin e Bankës së Shqipërisë për Aktivitetin Kreditues për tremujorin e parë 2018, vërehet se standardet e kredisë janë shtrënguar dhe zhvillimi më i dukshëm ka qenë për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme. Për ndërmarrjet e mëdha kushtet e kreditimit nuk kanë ndryshuar.

Vrojtimi i BSH tregon se standardet e kredisë u shtrënguan edhe për individët, të cilët po ecnin mirë në kreditimin. Në financimet për individët, kushtet u shtrënguan tek kredia kosumatore por edhe tek kredia për blerje pasurie të paluajtshme.

Tek shtrënigimi i kredisë për bizneset, vlerësohet të ketë ndikuar situata jo e qartë ekonomike, kreditë me probleme dhe mjaftueshmëria e kapitalit.

Për individët, ndikim në frenimin e kreditimit dha gjendja financiare e individëve dhe zhvillimet në tregun e pasurive të paluajtshme.

Për këto arësye, në tremujorin e parë të këtij viti, bankat rritën kërkesat për kolateral nga klienti.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0