Tregu i banesave, ulet kosto e ndërtimit sipas INSTAT

Tregu i banesave, ulet kosto e ndërtimit sipas INSTAT


INSTAT bën të ditur se, në tremujorin e tretë të këtij viti, indeksi i kushtimit në ndërtim (për banesa) u ul me 0.1 %, krahasuar me një vit më parë. Për T3, indeksi i kushtimit arriti 0.4 % nga 0.5 % që ishte për të njëjtën periudhë të viti 2014.

Krahasuar me tremujorin e tretë të vitit 2014, rritjen më të madhe e ka patur grupi “shpenzime page” me 1,6 %. Ndërsa ulja më e madhe vjetore vërehet në grupin ”shpenzime materiale” me 1,3 % pasuar nga grupi “shpenzime energjie” me 0,8 %.

Në tremujorin e tretë 2015 ndryshimi tremujor i indeksit është 0,1 %. Krahasuar me tremujorin e dytë të vitit 2015, rritjen më të madhe e ka patur grupi “shpenzime page” me 0,9 %. Indeksi i çmimeve të grupit “shpenzime materiale” është rritur me 0,3 % krahasuar me tremujorin e mëparshëm.

Brenda këtij grupi rritjen më të madhe e patën nëngrupet “materiale elektrike dhe komunikimi” me 0,6 % dhe “materiale ndërtimi” me 0,3 %. Indeksi i grupit ”shpenzime të tjera” u ul me 1,2 %, krahasuar me tremujorin e mëparshëm, pasuar nga grupet “shpenzime makinerie” dhe “shpenzime transporti” me 0,1 % secili.

/Balkanweb/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0