Transformimi i lojës në muzikë! Si të bëheni një DJ shtëpie me instrumentin në formë topi - Business Magazine Albania

Transformimi i lojës në muzikë! Si të bëheni një DJ shtëpie me instrumentin në formë topi

Odd Ball është një kompani që bën topa argëtues elektronikë, të cilët mundësojnë gjenerimin e tingujve MIDI duke i trokitur ose kërcyer ato. Kompania është duke shtuar gjeste të reja në pajisjen e saj, duke përfshirë rrotullimin, lëvizjen, tundjen dhe hedhjen në ajër, në mënyrë që të mund të gjenerohen tinguj në një formë të re.

Me përditësimin më të fundit të aplikacionit, kompania lejon gjithashtu të jeni DJ në një festë në shtëpi nëpërmjet këtyre gjeste. Aplikacioni  përfshin një modalitet DJ me disa këngë në sfond dhe udhëzime në ekran për gjestet për atë pjesë. Kur kombinohen një ose më shumë gjeste, aplikacioni do të luajë efekte zanore në fillim të këngës.

 

Odd Ball

 

Startup-i i ka ndarë gjestet në dy kategori: Aktivizues (trokitje, tundje, përdredhje), të cilat kompania i përshkruan si të ngjashme me luajtjen e një note, dhe Modulatorët (lëvizja, rrotullimi, hedhja në ajër), të cilat kompania i mendon si “pulla” në një tastierë.

Intensiteti i gjestit gjithashtu ka rëndësi. Aplikacioni do të gjenerojë tinguj bazuar në atë se sa fort, ose shpejt, e rrotulloni apo tundni topin.
Odd Ball

 

Pasquale Totaro, themeluesi dhe CEO i kompanisë, ka treguar se topi ka një sensor të integruar që kompania nuk po e përdorte. Por, me përditësimin e ri, tanimë po e përdor atë sensor.

“Pajisja fillimisht kishte një sensor lëvizjeje që ne nuk e përdornim fare, ai ishte thjesht i ulur atje. Ideja ishte që më vonë të shtyhej një “firmware” i ri që do ta sillte atë në jetë. Ja ku jemi tani. U desh shumë R&D për të zhbllokuar të gjitha veçoritë. Imagjinoni një tastierë që kupton vetëm trokitje… tani ajo ka gjithashtu zmadhimin, “pinch”, zvarritje, etj”, është shprehur ai.

Totaro nuk hezitoi të përmendte se ekipit i është dashur të bënte shumë përpjekje për të ndarë gjestet nga njëri-tjetri. Gjithashtu ka treguar se startup-i dëshironte ta bënte procesin e krijimit të muzikës të lehtë dhe argëtues.

 

Odd Ball

 

“Të gjithë tashmë dinë të kërcejnë, të tundin dhe të hedhin një top, dhe të gjitha këto veprime janë natyrisht tashmë muzikore dhe ritmike. Kjo cilësi e topit praktikisht thyen barrierat fillestare të të mësuarit që një person i apasionuar i muzikës duhet të kapërcejë kur përpiqet të mësojë një instrument, një pjesë të pajisjes ose softuer”, shtoi ai.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0