Trajnim: “Si të kemi sukses në intervistat e punës?”


Keni fituar një intervistë pune? Urime! Por tani vjen pjesa më stresuese, vetë intervista. Keni flutura dhe përzierje në stomak?  Epo të gjithë i kemi provuar këto.

Shumë kandidatë dështojnë të përgatiten si duhet. Ata arrijnë në intervistën e tyre me një përgatitje minimale. Ata bëjnë gabime, japin përgjigje të paefektshme, nuk dinë si të përgjigjen, ngurrojnë dhe si rezultat ata thjesht e humbasin ofertën.

Trajnimi “Si të kemi sukses në intervistat e punës” u drejtohet studentëve që duan të hyjnë në tregun e punës ose personave që duan të përmirësojnë performancën e tyre gjatë një interviste. Ky trajnim vjen në datën 15 Nëntor, 2018, ora: 16:30-20:00, pranë ambienteve të Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Tiranë me trajnere, Znj. Meggi Zhugli.

Ky sesion është projektuar për të përgatitur pjesëmarrësit për një proces rekrutimi, duke futur koncepte, të cilat do t’i pajisin ata për të zhvilluar teknikën e intervistimit në çdo kompani që aplikojnë. Kjo do t’i ndihmojë ata të përgatiten për të qenë kandidatë të fortë. Përveç kësaj, ata do të mësojnë se si t’i tregojnë më mirë aftësitë e tyre dhe disa këshilla sesi duhet të përgatiten për një intervistë.

Ky trajnim do të përgatisë pjesëmarrësit për të pasur një ide më të mirë të pyetjeve që do të bëhen në intervistë në mënyrë që të jenë në gjendje të përgjigjen me besim dhe sukses dhe të kapërcejnë dobësitë që kanë. Pjesëmarrësit do të zhvillojnë aftësitë e tyre dhe do të mësojnë se si të shkëlqejnë gjatë intervistave.

Të gjitha materialet e kursit do të sigurohen nga Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, si dhe pjesëmarrësit do të pajisen me një certifikatë në fund të kursit.

Trajnimi do të organizohet në gjuhën angleze.

Tarifa e trajnimit është 20 euro. Numri i pjesëmarrësve është i kufizuar.

Për regjistrim plotësoni formularin e aplikimit brenda datës 13 Nëntor 2018: https://goo.gl/forms/GgMfdKj0YXXRTdie2

Për më shumë informacion kontaktoni në: 068 67 15 167 ose në adresën e email [email protected]

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale