Trafikimi i produkteve mjekësore gjatë COVID-19, një kërcënim për shëndetin publik

pajisje mjekesore

“Rritja e shpejtë e kërkesës për produkte mjekësore dhe nxitimi i shteteve për të blerë pajisje personale mbrojtëse gjatë pandemisë së coronavirusit ka krijuar mundësi e hapësira për grupet kriminale, të cilat janë duke shitur pajisje nën standardet e lejuara e shumë shpejt mund të kalojnë edhe në tregtimin e medikamenteve”, thuhet në një raport të Kombeve të Bashkuara.

Virusi ka theksuar më tej mangësitë në kornizat rregullatore dhe ligjore, që synojnë parandalimin e prodhimit dhe trafikimit të produkteve të tilla, thekson hulumtimi i titulluar “Trafikimi i produkteve mjekësore të lidhura me COVID-19, një kërcënim për shëndetin publik”.

“COVID-19 ka qenë katalizatori për një treg global, deri më tani të paprecedentë për trafikimin e Produkteve personale mjekësore. Ekzistojnë disa dëshmi të trafikimit të formave të ndryshme të produkteve mjekësore nën standarde dhe të falsifikuara”, thuhet në raport.

Lexoni: Një panel i pavarur! OBSH heton menaxhimin e pandemisë

Argjentina ka vendosur nën hetim një organizatë, që shiste dezinfektues për duart, maska për fytyrën dhe të tjera materiale që nuk ishin të autorizuara për shpërndarje. Gjithashtu, përmendet një raport i mediave për maska mjekësore jashtë standardeve që prodhohen në Turqi.

“Tendencat rajonale tregojnë se konfiskimet e konsiderueshme të pajisjeve mbrojtëse, kryesisht maska jashtë standardeve, kutitë e testit IVD (in vitro diagnostikues) kitet për COVID-19, kanë ndodhur në rajonet ku u regjistruan për herë të parë numri më i lartë i vdekjeve dhe infeksioneve; Azi, Evropë dhe Amerikë”, citohet në raport.

Sipas hulumtimit parashikohet se sjellja e grupeve të organizuara kriminale do të ndryshojë gradualisht gjatë kursit të pandemisë dhe me krijimin e një vaksine, ata do të përqendrohen në trafikimin e vaksinës.

Forcimi i kornizave ligjore, dënimeve dhe një qasje globale më e harmonizuar ndaj prodhimit dhe trafikimit të produkteve mjekësore të falsifikuara është thelbësore përfundon raporti, pasi vetëm një qasje e tillë do të mundësojë reagime efektive ndaj krimeve, që prekin individët dhe shëndetin publik.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale