“Tradita që nuk vdes kurrë”/ Kjo sipërmarrëse qendistarinë e ktheu në biznes: “Zanatin ma mësoi komshija ” - Business Magazine Albania

“Tradita që nuk vdes kurrë”/ Kjo sipërmarrëse qendistarinë e ktheu në biznes: “Zanatin ma mësoi komshija ”

Albana Balla është një nga finalistet e konkursit IDEA. Ajo është 43 vjeçe dhe ka një eksperiencë mbi 15 vjeçare në qendistari, kryesisht punime popullore të zonës së Beratit. Këtë zanat Albana ka arritur ta kthejë në një biznes. Ajo prodhon kostume të ndryshme popullore, punime bize, prodeni, tezgjahu. Prej disa vitesh ka hapur një dyqan për shitjen e këtyre produkteve në zonën historike të qytetit të Beratit, duke synuar vizitorët dhe turistët e shumtë në këtë qytet, vendas dhe të huaj.

Ajo çfarë e dallon Albanën është përkushtimi i saj ndaj klientit dhe realizimi i punës tërësisht në mënyrë artizanale e tradicionale. Së fundi, në bashkëpunim me kishën Katolike në Berat, ajo ka nisur të trajnojë dhe shumë gra të zonës në qendistari si dhe t’u ofroj atyre një mundësi punësimi.

Sa i takon motos së saj, Albana shprehet se në filozofinë e saj gjithnjë ka qenë korrektësia dhe cilësia ndaj klientit.

Për personin që i mësoi zanatin e qendistarisë Albana për Business Magazine shprehet se ka qenë një vajzë, e cila ishte komshie me të:

“Duke shikuar atë që punonte më lindi dëshira për qëndisje. Brenda meje ishte dëshira për qendisje se që fëmije shikoja nënën time të qendiste pajat e vajzave që martoheshin dhe për mua ishte diçka shumë e bukur, që më emociononte.”

Lexo edhe: “Green Posta” biznesi që kërkon të digjitalizohet më shumë: “Marketingu ynë bazohet te fjalët e gojës, flota është arma jonë e fortë”

Albana ka në plan ta zgjerojë biznesin e saj edhe tek diaspora shqiptare:

“Mendoj ta zgjeroj biznesin tim, duke e mbështetur në traditën popullore, veçanërisht në atë të qendisjes së kostumeve popullore. Kjo ide me lindi si rrjedhojë e kërkesës së tregut të huaj dhe vendas, në veçanti të emigrantëve që jetojnë jashtë vendit”.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0