“Tkurret” popullsia në vend. Fenomeni i emigrimit nuk ka të ndalur - Business Magazine Albania

“Tkurret” popullsia në vend. Fenomeni i emigrimit nuk ka të ndalur

Nuk ndalet tkurrja e popullsisë në vend. Të dhënat e Instat tregojnë se numri i popullsisë ka zbritur në 2. 79 milionë banorë, mbi 36 mijë më pak se një vit më parë duke përkeqësuar më tej treguesit demografikë të vendit. 

Pamundësitë ekonomike dhe dëshira për një jetë më të mirë kanë bërë që mbi 42 mijë persona të braktisin vendin vitin e kaluar, gati dyfish më shumë se në vitin 2020, shifra mjaft shqetësuese për Shqipërinë që është zyrtarisht në krizë demografike.

Ulja e lindshmërisë dhe rritja e numrit të jetëve të humbura kryesisht ndikuar edhe nga pandemia bënë që vitin e kaluar shtesa natyrore të rezultojë negative me 3 200 vdekje më shumë se lindje. Në total, vitin që lamë pas humbën jetën mbi 30 mijë persona.

Por, rritje kanë shënuar edhe lëvizjet migratore brenda vendit, pasi popullsia e zonave rurale po qaset gjithnjë e më shumë drejt qendrave urbane , si Tirana, Durrësi e Fieri që mbajnë edhe peshën më të madhe të popullsisë së vendit, mbi gjysmën e saj.

Kjo, për shkak të mundësive më të mëdha që këto rajone ofrojnë si në punësim e shërbime duke bërë që të mbajnë po ashtu edhe peshën më të madhe në ekonominë e vendit.

Përgjatë vitit 2021, statistikat tregojnë se nga 12 qarqe vetëm njëri prej tyre ka regjistruar rritje të popullsisë dhe është pikërisht kryeqyteti, teksa 11 qarqet e tjera popullsia ka shënuar tkurrje. Uljen më të madhe të numrit të banorëve e kanë regjistruar qarku i Gjirokastrës, Beratit dhe Dibrës.

Krahas tkurrjes, popullsia e Shqipërisë po plaket me ritme të shpejta, pasi mosha mesatare ka arritur në 38.2 vjeç, nga 37.6 vjeç që ishte.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0