Tirana Bank shitet tek Grupi “Balfin” dhe Banka Maqedonase “Komercijalna Banka”

Tirana Bank shitet tek Grupi “Balfin” dhe Banka Maqedonase “Komercijalna Banka”


Grupi Balfin dhe Komercijalna Banka kanë bërë të ditur përmbylljen e marrëveshjes me Bankën e Pireut për të marrë në zotërim aksionet e Tirana Bank. Në një transaksion që vlerësohet të jetë mbi 57 milionë euro, peshën më të madhe e ka Balfin.

Fakti bëhet i ditur nga burime zyrtare të grupit Balfin, i cili thekson se, “Balfin dhe Komercijalna kanë një histori të gjatë bashkëpunimi në Maqedoni, por ky është rasti i parë kur bashkëpunimi shtrihet edhe në Shqipëri”.

Transaksioni po u nënshtrohet proceseve të miratimit të rregullave në fuqi në legjislacionet përkatëse.

“Tirana Bank do të vijojë të operojë e pavarur dhe e menaxhuar nga profesionistë me përvojë dhe e udhëhequr nga një bord ndërkombëtar, si dhe do t’i zgjerojnë më tej veprimtaritë e saj bankare në Shqipëri”, thuhet në njoftimin zyrtar të Baflin.

Lexoni: Sipërmarrjet shqiptare rrisin investimet në Ballkan

Tirana Bank vlerësohet nga grupi për rëndësinë në zhvillimet financiare të Shqipërisë.

“Balfin dhe Komercijalna do të mbështeten te ky reputacion dhe te besimi i shfaqur nga klientët për t’i zgjeruar më tej veprimtaritë e bankës.

Grupi Balfin ka zgjeruar ndjeshëm portofolin e investimeve këtë vit, në fusha dhe vende të reja.

Ndërkohë, Komercijalna Bank, e njohur ndryshe si Banka Komunale e shkupit, ka si fokus parësor dhënin e kredisë për biznezet e shitjes me pakicë si zhvillimin e produkteve të reja përmes internetit dhe platformave dixhitale. Asetet saj arrijnë në 1.737 miliardë euro, duke bërë që ajo të jetë ndër më të mëdhatë në Europën Jug Lindore.

Tirana Bank është banka e dytë tregtare që ndryshon pronësi këtë vit, pas NBG, ku investitori tashmë është ABI Bank.

Lexoni: NBG Shqipëri blihet nga Banka Amerikane e Investimeve ABI Bank

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0