Thellohet hetimi ndaj Tesla pas problemeve me Autopilotin  - Business Magazine Albania

Thellohet hetimi ndaj Tesla pas problemeve me Autopilotin 

Autopilotin

Rregullatorët federalë të SHBA-së po thellojnë hetimin e tyre mbi funksionin Autopilot të Tesla-s pasi më shumë se një duzinë makinash Tesla u përplasën me automjetet e parkuara të reagimit të parë gjatë një periudhe prej katër vjetësh.

Administrata Kombëtare e Sigurisë së Trafikut në Autostrada (NHTSA) tha të enjten se po përmirësonte hetimin e saj paraprak, i cili nisi gushtin e kaluar, në një “analizë inxhinierike”, e cila merret përpara se agjencia të përcaktojë një tërheqje.

Hetimi mbulon të katër automjetet Tesla – Modelet Y, X, S dhe 3 – që përfaqësojnë rreth 830,000 automjete që janë shitur në SHBA.

Hetimi është përqëndruar në funksionin Autopilot të Tesla-s, i cili supozohet të ndihmojë shoferët të lundrojnë rrugët përmes inteligjencës artificiale, e cila dikton automjete të tjera. Kompania udhëzon drejtuesit që t’i kushtojnë vëmendje rrugës dhe t’i mbajnë duart në timon gjatë përdorimit të Autopilotit, megjithëse disa shoferë kanë përdorur Autopilot në gjendje të dehur ose të ulur në sediljen e pasme të makinës.

16 aksidentet në bazë të hetimit ndodhën midis janarit 2018 dhe janarit 2022 dhe rezultuan në 15 të plagosur dhe një të vdekur. Në dokumentet e postuara në faqen e saj të internetit, NHTSA tha se të dhënat mjeko-ligjore tregojnë se shumica e shoferëve i kishin duart në timon përpara goditjes dhe ishin në përputhje me sistemin që ishte projektuar për t’u përdorur.

Lexoni: Autoritetet e Shangait ndihmojnë Tesla-ën për të rihapur fabrikën

Agjencia e tha këtë pasi hetimi posaçërisht shqyrton nëse funksioni Autopilot minon përfundimisht “efektivitetin e mbikëqyrjes së shoferit”.

NHTSA, në një hetim të veçantë, po shqyrton një grup të veçantë ankesash që janë paraqitur kundër automjeteve Tesla që frenojnë papritur kur janë me shpejtësi të lartë, të njohura ndryshe si “frenim fantazmë”. Agjencia ka marrë më shumë se 750 ankesa në lidhje me problemin, megjithëse nuk ka pasur aksidente apo lëndime të raportuara. Agjencia i ka kërkuar Tesla-s për më shumë informacion në lidhje me ndërgjegjësimin e saj për këtë çështje.

Agjencia ka vite që po lufton me Tesla-n, veçanërisht me themeluesin e kompanisë, Elon Musk.

Në një letër drejtuar Musk vjeshtën e kaluar, Jennifer Homendy, kryetare e Bordit Kombëtar të Sigurisë së Transportit (NTSB) – një agjenci federale e veçantë që heton përplasjet dhe u bën rekomandime agjencive të tjera si NHTSA – i kërkoi Musk t’i përgjigjet rekomandimeve të tij të sigurisë për Autopilot-in. NTSB rekomandoi që Tesla të zhvillonte masa mbrojtëse që nuk do t’i lejonin drejtuesit të përdorin automjetet në mënyra që nuk janë në përputhje me dizajnin e saj.

/theguardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0