Testi që do t’ju tregojë se sa të mençur jeni - Business Magazine Albania

Testi që do t’ju tregojë se sa të mençur jeni


Mençuri do të thotë gjëra të ndryshme për njerëz të ndryshëm. Për disa, është të kuptuarit e fizikës kuantike, për të tjerët, shpjegimi i Horcrux tek Harry Potter.

Për Dilip Jeste ajo merr kuptim tek një seri prej gjashtë pyetjesh, të cilat profesori i psikiatrisë beson se është e gjitha që ju duhet për të matur se sa të mençur jeni në të vërtetë.

Lexoni: A ju bën të mësuarit e gjithçkaje të mos jeni i mirë në asgjë?

Jeste dhe kolegët e tij në Universitetin e Kalifornisë, San Diego, kanë krijuar “The San Diego Wisdom Scale”, e cila identifikon mençurinë që përbëhet nga gjashtë cilësi: praktika, ofrimi i këshillave të mira, vetëdija, pranimi i diversitetit, aftësia për të kontrolluar ndjenjat dhe emocionet, raporton Times.

Pyetsori me 24 pjesë u botua në Journal of Psychiatric Research dhe rrjedh nga të kuptuarit më të fundit neuroscientist se si është formuluar mençuria.

Ata besojnë se pasi të kenë matur me sukses se si dituria del nga truri, ata do të jenë në gjendje ta rrisin atë nëpërmjet një trajnimi konjektiv.

Studimi u krye në 524 njerëz midis moshave 25 dhe 104 vjeçare, të cilët u pyetën se sa shumë pajtoheshin me një seri deklaratash nga “Nuk mund t’i filtroj emocionet negative” në “Unë e kam të vështirë për të mbajtur miqësi“.

Sa më shumë pikë mblidhnin pjesëmarrësit, aq më të mirë ishin në shkallën e mençurisë.

Pra, sa të mençur jeni?

Në një shkallë prej 1 deri në 5, sa dakord jeni me secilën prej tyre më poshtë?

  1. Më pëlqen të jem i ekspozuar ndaj pikëpamjeve të ndryshme.
  2. E kam të vështirë të mbaj miqësi.
  3. Është e rëndësishme që të kuptoj veprimet e mia.
  4. Nuk mund të filtroj emocionet negative.
  5. Unë priren të shtyj marrjen e vendimeve të mëdha sa kohë që të mundem.
  6. Të tjerët më shohin për t’i ndihmuar të bëjnë zgjedhje.

Shtoni rezultatin tuaj për çdo pyetje, pastaj zbrisni numrat që u atribuat pyetjeve 2, 4 dhe 5.

Nëse keni grumbulluar më shumë se 10, urime, ju jeni Elon Musk i ardhshëm; fat të mbarë në misionin tuaj në Mars.

Lexoni: Çfarë na mësojnë librat me personazhe negative në lidhje me gabimet në investime?

burimi: BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0